Zmiany przepisów dla wjeżdżających do Polski. Wawrzyk o szczegółach

Podróżny przed wjazdem do Polski powinien wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji, a jeśli nie będzie to możliwe - karty w wersji papierowej będzie zbierał personel w samolotach - mówił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, odnosząc się do noweli rozporządzenia dotyczącego m.in. ograniczeń w czasie epidemii.

Zmiany przepisów dla wjeżdżających do Polski. Wawrzyk o szczegółach

Podróżny przed wjazdem do Polski powinien wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji, a jeśli nie będzie to możliwe – karty w wersji papierowej będzie zbierał personel w samolotach – mówił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, odnosząc się do noweli rozporządzenia dotyczącego m.in. ograniczeń w czasie epidemii.

Wawrzyk podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę, że w sobotę weszło w życie zmienione rozporządzenie, które modyfikuje zasady wjazdu do Polski, m.in. osób powracających z wyjazdów wakacyjnych.

Wskazał, że najważniejsze są dwie modyfikacje. „Pierwsza, to ta, że będzie obowiązek wypełnienia tzw. elektronicznej karty lokalizacji podróżnego. Powinien ją każdy podróżny wypełnić przed wyjazdem” – mówił.

Zaznaczył, że jeśli nie będzie to możliwe, to personel pokładowy w samolotach będzie rozdawał i zbierał karty wypełnione odręcznie przez pasażerów. „Ta karta będzie jednym z warunków przekroczenia granicy, wjazdu do Rzeczpospolitej pod względem epidemiologicznym, pandemicznym” – mówił.

Wymogi dotyczące kwarantanny

Kolejną zmiana – jak zaznaczył – jest poszerzenie katalogu osób zwolnionych z kwarantanny. Przypomniał, że do tej pory rozporządzenie mówiło o tym, iż z kwarantanny zwolnione są dwie kategorie osób: wjeżdżające do Polski ze strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

„Teraz dodajemy kolejny element, że zwalniane z tej kwarantanny będą również osoby, które przylatują z kraju, z którym RP ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii. Te osoby także będą zwolnione z kwarantanny, nie będą musiały odbywać tej 10-dniowej kwarantanny” – zaznaczył.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że chodzi o Turcję, która jest w okresie wakacji częstym celem podróży. „Są właśnie prowadzone rozmowy z Turcją (…) czyli osoby, które nie mają certyfikatu, nie są w pełni zaszczepione, będą testowane po stronie Turcji i wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez tego okresu 10-dniowej kwarantanny. Pozostałe osoby zostaną w Turcji i będą czekały okres izolacji” – mówił.

Jak dodał w następnym tygodniu „będziemy doprowadzali szczegóły do końca i ukaże się to w rozporządzeniu epidemicznym”.

Co z osobami niezaszczepionymi?

Wawrzyk dodał, że informacje o krajach, które ewentualnie również dołączą do tego grona, będą umieszczane na stronie internetowej MSZ w zakładce – informacje dla podróżujących.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że przepisy, o  których wspomniał, dotyczą osób niezaszczepionych. „Wszyscy, którzy są zaszczepieni i minął ten okres po zaszczepieniu dla poszczególnych szczepionek, aby w pełni zaczęły działać, nie są objęte jakąkolwiek kwarantanną” – powiedział. Zaznaczył, że dotyczy to szczepionek zaakceptowanych przez europejską agencję ds. medycznych.

„Inaczej mówiąc, jeżeli chcemy podróżować za granicę i wjechać do Polski bez kwarantanny, to zaszczepmy się. Tak, abyśmy mogli bezpiecznie, spokojnie być na pobycie zagranicznym, ale też bezpiecznie wrócić do kraju i nie być poddanym kwarantannie przy wjeździe” – dodał.

Wawrzyk poinformował też o zmianie ostrzeżenia dla podróżnych. „Komunikat zostaje utrzymany na dotychczasowym poziomie, tzn.: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, ale jeżeli podróżujesz, pamiętaj, aby się wcześniej zaszczepić” – oświadczył. Dodał, że zaszczepienie jest istotne zarówno z punktu widzenia wjazdu do Polski, jak i wjazdu do innego kraju i pobytu w nim.

Planowane są większe obostrzenia dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii

Karta lokalizacji podróżnego

Ministrowie odnosili się do opublikowanej w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jedna ze zmian dotyczy osób podróżujących do Polski samolotem – przed odprawą powinny one wypełnić kartę lokalizacji podróżnego w formie elektronicznej. Jednak, gdy nie ma takiej możliwości, personel pokładowy przekaże kartę podróżnemu do uzupełnienia w formie papierowej.

Dodatkowo nowelizacja przewiduje poszerzenie grona osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej, m.in. o dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką przedstawiciela linii lotniczej, osoby przekraczające granicę zewnętrzną w rozumieniu kodeksu Schengen posiadające unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Ponadto w nowelizacji zmodyfikowano przepis dotyczący „katalogu państw, w odniesieniu do których podróżujący rozpoczynający podróż z ich terytorium nie są uprawnieni do zwolnienia się z obowiązku odbycia kwarantanny przez uzyskanie negatywnego wyniku testu w kierunku  SARS-CoV-2, wykonanego po przekroczeniu tej granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu jej przekroczenia, lub na terenie lotniska, przed odprawą graniczną”.

Przepisy rozporządzenia, z pewnymi wyjątkami, obowiązują od soboty 10 lipca.

Leave a Reply