Zmarł książę Filip, mąż Jej Wysokości Elżbiety II. Dzwon opactwa Westminster bił 99 razy

W wieku 99 lat zmarł książę Filip, mąż Jej Królewskiej Wysokości Elżbiety II. Dzwon tenorowy opactwa Westminster zabił 99 razy, tyle ile lat żył Jego Królewska Wysokość książę Filip.

W wieku 99 lat zmarł książę Filip, mąż Jej Królewskiej Wysokości Elżbiety II. Dzwon tenorowy opactwa Westminster zabił 99 razy, tyle ile lat żył Jego Królewska Wysokość książę Filip.

Brytyjski książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, zmarł w piątek rano na zamku w Windsorze w wieku 99 lat – poinformował Pałac Buckingham. Mężem monarchini był przez ponad 73 lata.

„Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor. Rodzina Królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie” – napisano wydanym krótko po południu w komunikacie Pałacu Buckingham. To ogłoszenie zostało niedługo później wywieszone na ogrodzeniu Pałacu.

Książę Filip w połowie marca powrócił na zamek w Windsorze, gdzie wraz królową spędzał większość czasu od wybuchu pandemii koronawirusa, po trwającym miesiąc pobycie w dwóch londyńskich szpitalach. Jak początkowo podawano, przyjęcie księcia do szpitala miało charakter profilaktyczny, później jednak poinformowano o infekcji, a następnie o zabiegu w związku z istniejącą wcześniej dolegliwością serca. Miesięczny pobyt w szpitalu był najdłuższym w jego życiu. Jednak mimo że w ostatnich latach Filip coraz częściej miał problemy zdrowotne, jego ogólna kondycja – zważywszy na wiek – była bardzo dobra. Zaledwie dwa lata temu zrezygnował z samodzielnego prowadzenia samochodu.

UK: Brytyjczycy mają dość księcia Harry’ego i jego żony Meghan Markle – chcą odebrania im tytułów

Książę zasłużył na sympatię pokoleń Brytyjczyków

Hołd księciu Filipowi oddali w piątek brytyjski premier Boris Johnson, lider opozycji Keir Starmer, szefowie rządów Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, a także wielu innych polityków. „Książę Filip zaskarbił sobie sympatię pokoleń tu, w Wielkiej Brytanii, w całej Wspólnocie Narodów i na całym świecie. (…) Pamiętamy księcia za to wszystko, a przede wszystkim za jego niezłomne wsparcie dla Jej Królewskiej Mości. Nie tylko jako małżonek monarchini, który towarzyszył jej każdego dnia jej panowania, ale jako jej mąż, jej siła i opoka przez ponad 70 lat” – powiedział Johnson, przypominając o wojennych zasługach księcia, jego pomocy w kierowaniu sprawami monarchii, zaangażowanie w ochronę przyrody i działalność licznych organizacji charytatywnych.

„Najlepiej zapamiętany zostanie za swoje niezwykłe oddanie i poświęcenie na rzecz Królowej. Przez ponad siedem dekad był u jej boku. Ich małżeństwo było symbolem siły, stabilności i nadziei, nawet gdy świat wokół nich się zmieniał – jak ostatnio podczas pandemii. To było partnerstwo, które zainspirowało miliony w Wielkiej Brytanii i poza nią” – oświadczył lider opozycyjnej Partii Pracy.

Hołd zmarłemu księciu oddają także Brytyjczycy, składając kwiaty przed Pałacem Buckingham i zamkiem w Windsorze, choć Pałac sugeruje, by z racji restrykcji koronawirusowych nie gromadzić się, a kondolencje przekazywać przez internet albo wpłacać datki na rzecz jednej z organizacji charytatywnych, którym książę Filip patronował. W piątek późnym popołudniem brytyjski rząd ma się zebrać, aby przedyskutować sprawę pogrzebu księcia w czasie restrykcji. Jak podała stacja Sky News, odbędzie się on w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, bez udziału szerszej publiczności. Do następnego dnia po pogrzebie, flagi na wszystkich budynkach państwowych pozostaną opuszczone do połowy masztu.

Filip wycofał się z życia publicznego w 2017 r. Po raz ostatni był widziany publicznie w lipcu 2020 roku przy okazji przekazania ceremonialnej roli szefa The Rifles, pułku piechoty brytyjskiej armii, w ręce swojej synowej, księżnej Camilli.

Książę Filip, który 10 czerwca skończyłby 100 lat, był najdłużej żyjącym mężczyzną w historii brytyjskiej rodziny królewskiej i trzecią najdłużej żyjącą osobą – po Alicji, księżnej Gloucester, ciotce Elżbiety II, oraz Elżbiecie Bowes-Lyon, czyli matce obecnej monarchini. Był najdłużej żyjącym małżonkiem brytyjskiego monarchy, a wraz z Elżbietą II stali się jedyną parą królewską w historii brytyjskiej monarchii, która doczekała 70. rocznicy ślubu. Oprócz czwórki dzieci miał ośmioro wnuków i dziesięcioro prawnuków.

Królowa Elżbieta II o wywiadzie Meghan i Harrego: cała rodzina jest zasmucona

Prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej: Książę Filip był jednym z symboli brytyjskiej Korony

Książę Edynburga był jednym z symboli brytyjskiej Korony, której wiernie służył przez tak wiele lat; z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Księcia Filipa – napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do brytyjskiej królowej Elżbiety II.

Prezydent skierował w piątek depeszę kondolencyjna do Jej Królewskiej Mości Elżbiety II Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z powodu śmierci Księcia Filipa.

„Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Księcia Filipa. W imieniu własnym i Narodu Polskiego składam na ręce Waszej Królewskiej Mości najszczersze wyrazy smutku i ubolewania” – napisał Andrzej Duda w depeszy.

Podkreślił, że „Książę Edynburga był jednym z symboli brytyjskiej Korony, której wiernie służył przez tak wiele lat”. „Był silnym wsparciem dla Waszej Królewskiej Mości i wszystkich obywateli Zjednoczonego Królestwa, zarówno w życiu osobistym, jak i w służbie państwowej” – dodał prezydent.

Polski przywódca zaznaczył, że „w Polsce do dziś z sentymentem wspominamy wizytę królowej Elżbiety oraz Księcia Filipa w Warszawie w 1996 roku.

„Śmierć Księcia Edynburga to niepowetowana strata dla Zjednoczonego Królestwa, Wspólnoty Narodów oraz całej społeczności międzynarodowej. Cześć Jego pamięci!” – napisał prezydent Duda.

Po wywiadzie popularność Harry’ego i Meghan na najniższym poziomie

Dzwon opactwa Westminster bił 99 razy

Dzwon tenorowy opactwa Westminster zabił 99 razy, tyle ile lat żył Książe Filip, małżonek Jej Królewskiej Mości Elżbiety II. Dzwon bił raz na minutę, począwszy od godziny 18:00 w piątek. W ten sposób oddany został hołd Jego Królewskiej Wysokości księciu Edynburga.

Dzwon tenorowy opactwa Westminster rozbrzmiewa zawsze po ogłoszeniu śmierci, któregoś z członków rodziny królewskiej oraz kiedy umrze dziekan Westminster. Dzwon ten ma średnicę 137 cm oraz wagę 1530 kg. Dostrojony jest do nuty D. Bicie dzwona było częścią pogrzebu księżnej Diany, 6 września 1997 roku. Ten wyjątkowy dzwon, bił również na pogrzebie Królowej Matki w 2002 roku, wówczas rozbrzmiał 101 razy.

Opactwo Westminster było miejscem szczególnym dla Księcia Filipa, gdyż 20 listopada 1947 roku, to właśnie tam poślubił Elżbiety II, z którą następnie spędził wspólnie 73 lata.

Książę Edynburga spędził ostatnie swoje dni w zamku Windsor wraz z królową Elżbietą II, po 28-dniowym pobycie w szpitalu, do którego został przyjęty w połowie lutego z powodu infekcji i wcześniejszej choroby serca.

Jej Królewska Mość Elżbieta II ogłosiła śmierć męża w południe, gdy flaga Zjednoczonego Królestwa została opuszczona do połowy masztu przed Pałacem Buckingham i na Downing Street. Flaga została opuszczona również na budynkach publicznych w całej Wielkiej Brytanii i Wspólnocie Brytyjskiej.

Leave a Reply