Ziobro: Czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na UE i realizowali reformę sądów

Myślę, że teraz czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na Unię Europejską, tylko realizowali w ramach naszej konstytucji reformę sądownictwa - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że "destabilizująca rola UE w tym obszarze powinna się zakończyć".

Ziobro: Czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na UE i realizowali reformę sądów

Myślę, że teraz czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na Unię Europejską, tylko realizowali w ramach naszej konstytucji reformę sądownictwa – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że „destabilizująca rola UE w tym obszarze powinna się zakończyć”.

„Jest przygotowana zmiana dotycząca Sądu Najwyższego, podobnie jak i sądów powszechnych, natomiast proszę się nie gniewać, ale szczegółów w tej chwili nie ujawnię, bo wymaga tego lojalność wobec członków rządu, którzy jako pierwsi powinni dowiedzieć się o całości reformy” – zastrzegł w poniedziałek minister w radiowej Trójce.

Zmiany, które są częścią Polskiego Ładu

Wskazał, że „fakt, że dziś sądy są dziś tak słabo wewnętrznie zorganizowane, że jest strajk włoski części sędziów i rozprawy się wydłużają, jest jednym z powodów, dla których powinniśmy tę reformę sądownictwa przeprowadzić, dokończyć”.

„Destabilizująca rola UE w tym obszarze powinna się zakończyć. Ja rozumiem, że w interesie innych państw jest słaba Polska (…), zdestabilizowane sądownictwo, ale my musimy zadbać o to, aby inni nam nie mieszali w naszych wewnętrznych sprawach” – mówił Ziobro.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński o planowanych zmianach w sądownictwie mówił w sobotę w RMF FM. Zmiany te, jak tłumaczył, będą częścią Polskiego Ładu i zakładają m.in., że sądy, które dotąd były sądami rejonowymi, będą filiami sądów okręgowych. Z kolei – jak kontynuował – „jeśli chodzi o wyższe instancje, to będziemy mieli przeniesienie kasacji (z Sądu Najwyższego – PAP) na poziom dużych sądów regionalnych, może nie wszystkich, części sądów regionalnych”.

„I będziemy mieli Sąd Najwyższy – tu trwa jeszcze pewna dyskusja, ale generalnie rzecz biorąc, to będzie sąd niewielki, którego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa” – zaznaczył Kaczyński. „Trzeba opanować tę anarchię, która dziś panuje w polskich sądach, i trzeba jednocześnie zlikwidować te instytucje, które całkowicie się nie sprawdziły” – powiedział. Dodał, że „Izba Dyscyplinarna SN się nie sprawdziła”. O reformie mówił, że „to zostanie wprowadzone bardzo niedługo”.

„Reforma wymiaru sprawiedliwości w wielu obszarach udała się i udało się ją dokończyć” – ocenił zaś Ziobro w Trójce. Wskazał w tym kontekście na „reformę działania komorników; reformę, jeśli chodzi o zapisy vat-owskie; reformę, jeśli chodzi o walkę z dopalaczami”.

Najważniejszym elementem wymiaru sprawiedliwości jest sądownictwo

„Ale bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym, elementem wymiaru sprawiedliwości jest rzeczywiście sądownictwo i reforma w tym obszarze została zatrzymana, zablokowana, cztery lata temu, między innymi na skutek presji międzynarodowej” – mówił minister.

Wskazał, że „zaczęło się od decyzji pana prezydenta, jaką było weto, a potem od negocjacji premiera Morawieckiego z Fransem Timmermansem, który stworzył złudzenia, że będzie kompromis, a to było granie fałszywymi, znaczonymi kartami i oszustwo”.

„Myślę, że teraz czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na UE, tylko realizowali w ramach naszej konstytucji reformę sądownictwa. Niestety po drodze w sądownictwie wiele złych rzeczy się wydarzyło, do polityki wciągniętych zostało wielu sędziów, między innymi poprzez działania nie tylko opozycji, ale też takich krajów jak Niemcy i polityków niemieckich. To prowadziło do destabilizacji systemu sądownictwa” – ocenił Ziobro.

Leave a Reply