Niemcy: Zespół naukowców dowiódł, jak łatwo można wszczepiać i usuwać fałszywe wspomnienia

Zespół naukowców w Niemczech ogłosił, że przeprowadził udany eksperyment, w którym wykazał, jak łatwo można wszczepić i, co ważniejsze, usunąć fałszywe wspomnienia, co może mieć poważne konsekwencje dla wymiaru sprawiedliwości.

Zespoły z Uniwersytetu w Hagen, Leibniz-Institut für Wissensmedien, Johannes Gutenberg Universität Mainz i University of Portsmouth przeprowadziły serię eksperymentów pamięciowych na ochotnikach w trakcie kilku sesji.

04AF8E0E A743 48BE 908E F4969EBA9D1E
Zespoły chciały potwierdzić, że możliwe jest zaszczepienie, fałszywych wspomnień w umyśle podmiotu za pomocą pewnych technik i sztuczek psychologicznych, które w dużym stopniu opierają się na sile sugestii poprzez powtarzanie, jednocześnie odkrywając, w jakim stopniu te wspomnienia można wymazać.

W ramach tego ostatniego eksperymentu naukowcy stworzyli fikcyjne, ale wiarygodne historie z dzieciństwa 52 uczestników i połączyli je z wydarzeniami, które faktycznie miały miejsce.

Następnie badacze wzmocnili te fałszywe wspomnienia w umysłach uczestników, prosząc rodziców ochotników o wzięcie udziału w „zabawie” i potwierdzenie, że wszystko wydarzyło się dokładnie tak, jak opisano – również chodziło o elementy fikcyjne.

Proces ten był powtarzany w trakcie wielu sesji do tego stopnia, że ​​wielu uczestników nabrało przekonania, że ​​relacje są w rzeczywistości prawdziwe, co tym samym doprowadziło do narodzienia fałszywego wspomnienia.

Kolejnym etapem było usunięcie tych fałszywych wspomnień z umysłów ochotników, co okazało się prawie tak proste, jak ich wszczepienie.

Poproszono ochotników o zidentyfikowanie źródła pamięci, podkreślając jednocześnie fakt, że fałszywe wspomnienia mogą być tworzone w procesie powtarzanego, wywoływanego przypomnienia, które samo w sobie może stać się formą warunkowania.

„Jeśli potrafisz doprowadzić ludzi do punktu, w którym są tego świadomi, możesz dać im siłę, by pozostali bliżej własnych wspomnień, a także wykluczyć sugestie z innych źródeł” – mówi psycholog Aileen Oeberst z Uniwersytetu w Hagen.

Ponownie, w trakcie wielu sesji, ochotnicy zaczęli pozbywać się fałszywych wspomnień, w które wcześniej wierzyli, przy niewielkich wskazówkach rodziców, że są całkowicie prawdziwe.

Większość z nich wracała do początkowej łatwowierności z pierwszego eksperymentu, podczas którego rozpoczął się „początek” fałszywej pamięci.

Podczas obserwacji rok później około 74 procent ochotników utraciło fałszywe wspomnienia lub wręcz je odrzuciło.

Johnson & Johnson: Największy Eksperyment Medyczny Na Najmłodszych. Szczepionka COVID-19 Wywołuje HIV?

Konsekwencje tego rodzaju niepokojących, ale ważnych badań mogą być daleko idące w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, a metody stosowane przez prokuratorów, policję i inne podmioty być kwestionowane podczas poszukiwania „prawdy” o wydarzeniach z przeszłości.

Ale czyż nie doświadczamy takiego eksperymentu zasiadając w fotelu od czasów, kiedy Joseph Goebbels – minister propagandy w socjalistycznym rządzie Adolfa Hitlera – odkrył, że telewizja ma największy wpływ na rząd dusz bez potrzeby mordowania milionów?

Leave a Reply