Zełenski: Rosja zdaje sobie sprawę, że wojną niczego nie osiągnie

Rosja zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że działaniami wojennymi niczego nie osiągnie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek. Prezydent Ukrainy poinformował też wcześniej, że rozmowy pokojowe z Rosją będą kontynuowane we wtorek.

Zełenski: Rosja zdaje sobie sprawę, że wojną niczego nie osiągnie

Rosja zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że działaniami wojennymi niczego nie osiągnie – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek. Prezydent Ukrainy poinformował też wcześniej, że rozmowy pokojowe z Rosją będą kontynuowane we wtorek.

Rosja „nie spodziewała się takiego oporu (…) W ciągu 19 dni rosyjska armia poniosła większe straty niż podczas dwóch wojen czeczeńskich” – powiedział Zełenski.

Podkreślił, że rosyjskie wojsko jest odpowiedzialne za zbrodnie wojenne, za „świadome wywołanie katastrofy humanitarnej” w ukraińskich miastach. „Każdy, kto jest odpowiedzialny za wojnę. Każdy, kto odpowiedzialny jest za zniszczenie demokracji. Każdy, kto odpowiedzialny jest za represje wobec ludzi. Każdy otrzyma odpowiedź” – zapowiedział Zełenski.

Jednocześnie zaapelował do rosyjskich żołnierzy, walczących na Ukrainie, by złożyli broń.

Podziękował też tym Rosjanom, którzy „nie przestali mówić prawdy”, odnosząc się do antywojennych protestów w Rosji. Wskazał na przykład dziennikarki, która w poniedziałek w rosyjskiej państwowej telewizji Kanał 1., podczas programu informacyjnego na żywo, pojawiła się za prezenterką z plakatem antywojennym w rękach, powtarzając „przerwijcie wojnę”.

Zełenski: rozmowy pokojowe z Rosją będą kontynuowane we wtorek

Prezydent Ukrainy poinformował w poniedziałek wieczorem, że rozmowy pokojowe z Rosją będą kontynuowane we wtorek. W swoim przesłaniu do Ukraińców podkreślił, że delegacja ich kraju zabiega w tych negocjacjach o „uczciwy pokój” – podał Reuters.

„Powiedziano mi, że rozmowy przebiegają całkiem dobrze. Ale zobaczymy. Będą kontynuowane jutro” – oznajmił Zełenski.

W poniedziałek po południu jego doradca i jeden z uczestników negocjacji Mychajło Podolak poinformował, że w rozmowach ukraińsko-rosyjskich nastąpiła przerwa techniczna, która potrwa do wtorku.

Rozmowy rozpoczęto w poniedziałek rano. Dotyczą one – jak wyjaśnił Podolak – pokoju, zawieszenia broni, natychmiastowego wycofania rosyjskich żołnierzy z Ukrainy i gwarancji bezpieczeństwa.

Leave a Reply