Zełenski: Jeśli Ukraina padnie, wojska rosyjskie znajdą się przy granicach NATO

To jest bardzo ważne, żeby mieć świadomość, że jeśli Ukraina upadnie, to wojska rosyjskie znajdą się przy granicach państw członkowskich NATO. Będziecie się mierzyli z tym samym problemem, co my - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Reutera opublikowanym we wtorek.

Zełenski: Jeśli Ukraina padnie, wojska rosyjskie znajdą się przy granicach NATO

To jest bardzo ważne, żeby mieć świadomość, że jeśli Ukraina upadnie, to wojska rosyjskie znajdą się przy granicach państw członkowskich NATO. Będziecie się mierzyli z tym samym problemem, co my – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Reutera opublikowanym we wtorek.

Zełenski wyraził opinię, że społeczność międzynarodowa powinna uczynić jeszcze więcej, w tym – ustanowić strefę zakazu lotów nad Ukrainą.

NATO nie rozważa tej opcji, ponieważ, by ją egzekwować potrzebna byłaby bezpośrednia konfrontacja z lotnictwem rosyjskim. „Tu nie chodzi o to, by wciągnąć kraje NATO w wojnę. Prawda jest taka, że każdy został w nią wciągnięty i z całą pewnością nie przez Ukrainę, tylko Rosję, która rozpętała wojnę na wielką skalę” – podkreślił prezydent Ukrainy.

Dodał, że prezydent USA Joe Biden osobiście przekazał mu, że „to nie jest moment na wprowadzenie tego rodzaju środka”.

Prezydent Ukrainy: jeśli państwa partnerskie nie są gotowe, by Ukraina stała się częścią NATO, powinny wypracować gwarancje bezpieczeństwa

Zełenski oświadczył, że jeśli państwa partnerskie nie są gotowe, by Ukraina stała się częścią NATO, „ponieważ Rosja tego nie chce”, to powinny wypracować „wspólne gwarancje bezpieczeństwa” dla Ukrainy.

„Oznaczać to będzie, że mamy integralność terytorialną, nasze granice są chronione, mamy specjalne stosunki ze wszystkimi naszymi sąsiadami, jesteśmy całkowicie bezpieczni, a państwa zapewniające nam bezpieczeństwo robią to legalnie” – wyjaśnił.

„Mamy czego bronić – naszego prawa do życia. Co oni (Rosjanie – red.) tutaj robią? Nie rozumieją naszych ludzi, naszego kraju, naszej filozofii… Nie mają pojęcia o niczym, zostali tu wysłani tylko po to, by zabijać i umierać. Jesteśmy silniejsi na naszej własnej ziemi i będziemy jeszcze silniejsi” – zaznaczył.

Leave a Reply