Zełenski do Szwajcarów: W waszych bankach są pieniądze tych, którzy wywołali tę wojnę, pomóżcie z nimi walczyć

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę wezwał władze w Szwajcarii, by te podjęły kroki w sprawie mieszkających tam rosyjskich oligarchów - poinformowała Agencja Reutera. Według Zełenskiego rosyjscy miliarderzy rezydujący "w pięknych szwajcarskich miasteczkach" pomagają prowadzić wojnę przeciwko Ukrainie.

Zełenski do Szwajcarów: W waszych bankach są pieniądze tych, którzy wywołali tę wojnę, pomóżcie z nimi walczyć

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę wezwał władze w Szwajcarii, by te podjęły kroki w sprawie mieszkających tam rosyjskich oligarchów – poinformowała Agencja Reutera. Według Zełenskiego rosyjscy miliarderzy rezydujący „w pięknych szwajcarskich miasteczkach” pomagają prowadzić wojnę przeciwko Ukrainie.

Ukraiński prezydent w nagranym przemówieniu, zwrócił się do protestujących w Bernie przeciwko rosyjskiej inwazji Szwajcarów, dziękując im za przekazane wsparcie.

„W waszych bankach znajdują się pieniądze tych, którzy wywołali tę wojnę. Pomóżcie z nimi walczyć. (…) Byłoby dobrze, by pozbawić ich tych przywilejów” – oświadczył.

Prezydent Ukrainy w przemówieniu odniósł się także, do kwestii szwajcarskiego przedsiębiorstwa Nestle, które wciąż nie wycofało się z rosyjskiego rynku. Według niego firma nie spełnia oczekiwań płynących z jej sloganu „Good Food, Good Life” (dobra żywność, dobre życie).

Szwajcaria zastosowała wobec Rosji sankcje takie jak Unia Europejska, zamrażając szwajcarskie konta bankowe sankcjonowanych Rosjan – przypomina Agencja Reutera. Szwajcarski rząd nie podał, ile dokładnie pieniędzy zostało zamrożonych na kontach miliarderów, jednak z doniesień tamtejszej organizacji sektora finansowego, na którą powołuje się agencja, w szwajcarskich bankach znajduje się nawet 213 mld dolarów należących do oligarchów.

Leave a Reply