Zatrzymany za propagowanie totalitaryzmu. To syn poseł Lewicy Wandy Nowickiej [VIDEO]

Propagowanie totalitaryzmu i znieważenie pomnika - to zarzuty, które miały zostać przedstawione zatrzymanemu w środę przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Michałowi Nowickiemu. Mężczyzna w internecie zamieścił wideo, w którym opowiada o okolicznościach zatrzymania i zarzutach.

Zatrzymany za propagowanie totalitaryzmu. To syn poseł Lewicy Wandy Nowickiej
Propagowanie totalitaryzmu i znieważenie pomnika – to zarzuty, które miały zostać przedstawione zatrzymanemu w środę przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Michałowi Nowickiemu. Mężczyzna w internecie zamieścił wideo, w którym opowiada o okolicznościach zatrzymania i zarzutach.

O zatrzymaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego mężczyzny podejrzanego o propagowanie totalitaryzmu poinformowano w środę. Śledztwo w tej sprawie wszczęto po zawiadomieniu skierowanym do prokuratury przez szefa Agencji.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że zatrzymany prowadzi na jednym z portali społecznościowych kanał o charakterze ekstremistycznym. „Michał N. propaguje na nim ustrój komunistyczny, nawołując do totalitarnych praktyk i metod działania, nawołuje do budowy w Polsce państwa komunistycznego i wzywa do rewolucji” – podkreślił.

Jeszcze w środę zatrzymany Michał Nowicki, syn poślicy Lewicy Wandy Nowickiej, zamieścił w serwisie YouTube nagranie pod tytułem: „Towarzysz Michał zatrzymany przez ABW”.

Zatrzymanie przez ABW

Mężczyzna powiedział, że zatrzymano go po tym, jak wyszedł z mieszkania matki pobiegać w parku. „Zatrzymało mnie dwóch gości. Wybrali specjalne miejsce między takimi dwoma krzakami, żeby nie było świadków: +Michał Nowicki. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pan pójdzie z nami+. Od razu założyli mi kajdanki, więc tutaj – jestem po rozmowie z adwokatem – na te kajdanki będziemy składać, oczywiście, zażalenie w ciągu siedmiu dni” – powiedział.

Tłumaczył, że zatrzymano go na podstawie zarządzenia prokuratora Prokuratury Rejonowej na Ochocie. Wcześniej, jak mówił, prokuratura „nie mogła się” z nim „skontaktować” i trzy razy wysyłała mu zawiadomienie.

Z przedstawionych przez niego informacji wynika, że usłyszał dwa zarzuty. Jeden dotyczy par. 256 pkt. 1 kodeksu karnego, czyli publicznego propagowania totalitaryzmu. Według niego w przekazanym mu piśmie przytoczono 11 mających to potwierdzać wypowiedzi jego autorstwa. Jak zaznaczył, był już wcześniej za to skazany.

Drugi zarzut – według jego słów – jest z par. 261 kk i dotyczy znieważenia pomnika. „W bliżej nieustalonym miejscu i czasie, lecz nie wcześniej niż przed 2017 i nie później niż do dnia 19 czerwca 2020 (podejrzany – PAP) znieważył pomnik Romana Dmowskiego poprzez zamieszczenie na portalu YouTube na kanale +Odrodzenie Komunizmu+ nagrania audiowizualnego ze swoim udziałem pt. +Pomnik Dmowskiego musi runąć+” – odczytywał pismo Nowicki.

Prokuratura nie potwierdziła dotąd tych informacji.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych informował wcześniej PAP, że zatrzymany w swoich apelach nawoływał m.in. do niszczenia pomników Żołnierzy Wyklętych i pomnika Romana Dmowskiego, a także do prowadzenia ataków na księży i przedsiębiorców. „W swoich odezwach Michał N. wzywał do mordowania i torturowania żołnierzy Wojska Polskiego pełniących misje zagraniczne, wychwalał politykę Stalina i Feliksa Dzierżyńskiego, a także wzywał do ich naśladowania” – podał rzecznik.

Treści tworzone przez Nowickiego zawierają pochwałę ataku ZSRS na Polskę

W ocenie ABW tworzone przez niego treści zawierają również pochwałę ataku ZSRS na Polskę w 1939 r. „Michał N. nazwał atak +interwencją humanitarną+, a także pochwałę Zbrodnię Katyńskiej: w jednym z nagrań padają słowa: +Wyklęte polskie ścierwo. NKWD nie piep..y się…; to uczniowie Dzierżyńskiego wyczyścili kraj z chwastów+” – wskazał.

„Materiał zgromadzony przez ABW wskazuje na podejrzenie popełnienia przez Michała N. przestępstwa dot. propagowania ustroju totalitarnego, a także zachęcania do działań niezgodnych z prawem o charakterze ekstremistycznym, jak zniszczenie pomnika Romana Dmowskiego w Warszawie” – powiedział w rozmowie z PAP Żaryn.

Leave a Reply