Żaryn: Wojsko Polskie, Policja i Straż Graniczna od tygodni chronią granicę i dają radę

Wojsko Polskie, polska Policja i Straż Graniczna od wielu tygodni chronią granicę Polski, służąc w bardzo ciężkich warunkach; spotykają się z agresją, manipulacjami, hejtem. I dają radę - napisał w sobotę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn: Wojsko Polskie, Policja i Straż Graniczna od tygodni chronią granicę i dają radę

Wojsko Polskie, polska Policja i Straż Graniczna od wielu tygodni chronią granicę Polski, służąc w bardzo ciężkich warunkach; spotykają się z agresją, manipulacjami, hejtem. I dają radę – napisał w sobotę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

„Wojsko Polskie, polska Policja i Straż Graniczna od wielu tygodni chronią granicę Polski, służąc w bardzo ciężkich warunkach. Spotykają się z agresją, manipulacjami, grą na emocjach, hejtem… I dają radę!” – napisał Żaryn na Twitterze. „Dziękujemy za waszą służbę!” – dodał.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Sytuacja zaostrzyła się przed tygodniem, kiedy niedaleko przejścia granicznego Kuźnica – Bruzgi po białoruskiej stronie granicy zgromadziła się duża grupa cudzoziemców, która podjęła siłową próbę sforsowania granicy. Grupa przeszła ostatecznie na samo przejście graniczne, gdzie w ten wtorek doszło do szturmu na granicę. W stronę polskich służb rzucane były m.in. kamienie oraz kłody drewna; niektórzy funkcjonariusze zostali ranni.

Obozowisko stworzone przy przejściu ostatecznie opustoszało, a migranci skierowani zostali przez służby białoruskie do centrum logistycznego.

Białoruska straż graniczna uczy migrantów, jak nożem atakować polskich funkcjonariuszy: w szyję, pachy, ręce

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej ruch graniczny na przejściu drogowym w Kuźnicy został zawieszony od 9 listopada br. do odwołania.

Leave a Reply