Zaprzysiężono nowego premiera Sri Lanki. Protesty nadal trwają

Dinesh Gunawardena został zaprzysiężony w piątek na nowego premiera Sri Lanki. To kolejna zmiana polityczna przeprowadzona po gwałtownych antyrządowych protestach z powodu drastycznego pogorszenia się warunków życia w kraju; tymczasem demonstracje wciąż trwają - poinformował w piątek serwis BBC.

Protesty na Sri Lance, Fot. PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
Protesty na Sri Lance, Fot. PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Dinesh Gunawardena został zaprzysiężony w piątek na nowego premiera Sri Lanki. To kolejna zmiana polityczna przeprowadzona po gwałtownych antyrządowych protestach z powodu drastycznego pogorszenia się warunków życia w kraju; tymczasem demonstracje wciąż trwają – poinformował w piątek serwis BBC.

Gunawardena był w przeszłości kilkukrotnie ministrem, kierował między innymi resortami spraw zagranicznych i edukacji.

Zmiany na szczytach władzy zostały spowodowane potężnym kryzysem gospodarczym, który dotknął Sri Lankę i spowodował masowe protesty w kraju. Ich skutkiem była ucieczka dotychczasowego prezydenta Gotabai Rajapaksy za granicę oraz wybór – w trybie awaryjnym przez parlament – dotychczasowego premiera, Wickremesinghe, na urząd prezydenta. Wickremesinghe, który na najwyższy urząd w kraju został zaprzysiężony w czwartek, ma pełnić tę funkcję do wyborów, które planowo mają się odbyć w listopadzie 2024 roku.

Po zmianach na szczycie władzy i ucieczce prezydenta – który obecnie przebywa w Singapurze – protesty na Sri Lance nie ustają. Po zaprzysiężeniu Wickremesinghe w czwartek protesty przebiegały względnie spokojnie, a wielu demonstrujących mówiło o daniu nowym władzom szansy na wyprowadzenie kraju z kryzysu. Jednak w piątek rano siły bezpieczeństwa dokonały nalotu na główny obóz antyrządowych demonstrantów pod kancelarią prezydenta w stolicy, Kolombo, aresztując protestujących i demontując ich namioty. Setki żołnierzy i komandosów policyjnych ruszyło na protestujących. Dziewięć osób, w tym dwie ranne, zostało aresztowanych. Policja opisała incydent jako „operację specjalną mającą na celu przywrócenie kontroli nad biurem prezydenta”. Siły bezpieczeństwa odzyskały władzę nad budynkiem – napisała BBC.

Leave a Reply