
Za odrzuceniem nowelizacji tzw. ustawy medialnej zagłosowało w czwartek 41 senatorów KO, czterech senatorów KP-PSL i pozostali senatorowie opozycji, a także jeden senator PiS Jan Maria Jackowski. Przeciwko odrzuceniu noweli zagłosowało w sumie 37 senatorów PiS.
Senat odrzucił w czwartek nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. W głosowaniu wzięło udział 93 senatorów, z których 53 było za odrzuceniem noweli: 41 z klubu Koalicji Obywatelskiej, czterech z klubu Koalicji Polskiej- PSL, po dwóch senatorów z Lewicy i z Koła Senatorów Niezależnych, a także dwóch senatorów niezrzeszonych i jeden związany z Kołem Parlamentarnym Polska 2050, a także senator PiS Jan Maria Jackowski.
Podczas poprzedzającej głosowanie debaty senator Jackowski ocenił, że “opozycja złożyła racjonalny z jej punktu wniosek o odrzucenie ustawy”. “Ustawa może być kontrowersyjna, ale nie może budzić tak wielkich wątpliwości konstytucyjnych, które wynikają między innymi z poprawki Konfederacji dotyczącej Rady Mediów Narodowych. Wniosek o odrzucenie jest więc w pewien sposób racjonalny. Będę głosował za odrzuceniem tej ustawy w całości” – wyjaśnił.
Przeciwko odrzuceniu noweli było 37 senatorów PiS, a od głosu wstrzymało się 3 senatorów – Margareta Budner, Józef Łyczak i Tadeusz Kopeć.
Przyjęta przez Sejm 11 sierpnia nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, zdaniem jej autorów, posłów PiS, ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. W ocenie wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycji nowela jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.
Nowelizacja tzw. ustawy medialnej trafi teraz znów pod obrady Sejmu.