XXIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa: 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany kilometr na środki transportu dla misjonarzy

Trwający od niedzieli XXIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa obchodzony jest w tym roku pod hasłem "Niesiemy narodom pokój Chrystusa". Towarzyszy mu organizowana przez MIVA Polska akcja św. Krzysztofa” – 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany km na środki transportu dla misjonarzy.

Zakonnice na misji, Fot. MIVA Polska
Zakonnice na misji, Fot. MIVA Polska

Trwający od niedzieli XXIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa obchodzony jest w tym roku pod hasłem „Niesiemy narodom pokój Chrystusa”. Towarzyszy mu organizowana przez MIVA Polska akcja św. Krzysztofa” – 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany km na środki transportu dla misjonarzy.

Tydzień św. Krzysztofa obchodzony jest z okazji wspomnienia patrona kierowców i podróżnych, które przypada 25 lipca. Jest to zawsze okazja do modlitwy za kierowców i podróżujących oraz do zbiórki na zakupie środków transportu dla misjonarzy.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jan Piotrowski zaznaczył, że „ewangeliczne świadectwo wiary wyraża się w dziełach miłosierdzia, służbie zdrowia, edukacji, budowie infrastruktury misyjnej – kaplic i kościołów oraz codziennej pomocy mieszkańcom i wiernym placówek misyjnych” – wskazał bp Piotrowski.

Samochody terenowe, motocykle i rowery to konieczne dla misjonarzy środki komunikacji

Zwrócił uwagę, że samochody terenowe, motocykle i rowery to konieczne dla misjonarzy środki komunikacji. „W posłudze wykorzystują oni także samochody ciężarowe, traktory, quady czy łodzie motorowe. Natomiast bezpośrednim darem dla potrzebujących są wózki inwalidzkie, których wciąż potrzeba” – powiedział bp Piotrowski.

W 2021 r. MIVA Polska zrealizowała 137 projektów na zakup pojazdów misyjnych, na które przekazała kwotę 4 530 546 zł. Zakupiono 1336 pojazdów dla misjonarzy pracujących w 35 krajach. Zakupiliśmy dla nich 55 samochodów, 30 motocykli, 527 rowerów, 3 ambulanse, 2 traktory, 4 busy, 702 wózki inwalidzkie, 8 silników, 3 konie, jedną łódź – powiedział PAP dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki. Zaznaczył, że podobnie, jak w minionych latach, najwięcej środków transportu otrzymali misjonarze w Afryce i na Madagaskarze, gdzie w 23 krajach pracuje ich 695 misjonarzy z naszego kraju.

„Jesteśmy jedyną tego typu organizacją w Polsce, która wspiera zakup środków transportu dla misjonarzy. W naszym kraju nie ma inne organizacji – ani państwowej, ani kościelnej, która realizuje tego rodzaju projekty” – powiedział PAP ks. Kraśnicki.

Zaznaczył, że hojność Polaków systematycznie z roku na rok wzrasta.

„W ramach akcji św. Krzysztof 1 gr za 1 km za rok 2021: przy poświęceniu pojazdów w parafiach zostało zebranych i przekazanych do MIVA Polska 3 855 736 zł. Indywidualni ofiarodawcy przekazali na konto MIVA Polska 1 405 264 zł, podczas gdy instytucje przekazały 85 407 zł.

Z akcji św. Krzysztofa w 2020 roku, kiedy w parafiach z powodu pandemii nie było festynów, większych celebracji, ze zbiórek wpłynęło 3 mln 521 tys. 980 zł. Dla porównania w 2019 roku MIVA Polska otrzymała 2 mln 798 tys. 430 zł” – zwrócił uwagę duchowny.

Wyjaśnił, że „czas eksploatacji samochodu zależy od terenu i kilometrów, które trzeba przejechać, aby dostać się do kolejnych stacji misyjnych z posługą sakramentalną, czy np. z chorym do najbliższego szpitala”. Zauważył, że w Afryce podobnie, jak w Ameryce – nie liczy się odległości w kilometrach, ale w godzinach.

„Podczas mojej pracy misyjnej dojeżdżaliśmy do stacji w cyklu miesięcznym, czyli co tydzień największe ośrodku, a co dwa tygodnie – mniejsza, zaś malutkie raz w miesiącu, nie licząc pogrzebów czy innych działań duszpasterskich” – powiedział ks. Kraśnicki.

„Jeden z misjonarzy ze Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego, posługujący w Sudanie Południowym, ma do objazdu 29 kaplic, w odległości ok. 100 km drogami, które nie są wyasfaltowane. Inny misjonarz z Brazylii ma kaplice rozsiane w promieniu 50 km od głównego kościoła. Natomiast w Amazonii głównym środkiem transportu dla misjonarzy są łodzie, którymi płyną od kilkunastu godzin do nawet kilku dni do oddalonych kaplic. Wszystko zależy od rodzaju łodzi, od mocy jej silnika czy od poziomu wody” – zwrócił uwagę ks. Kraśnicki.

Wyjaśnił, że misjonarze poza posługą duszpasterską prowadzą także szkoły, ośrodki edukacyjne, dożywiania czy przychodnie medyczne, gdzie trzeba dojechać np. ze sprzętem lub jedzeniem. Siostry katarzynki ze (Zgromadzenie św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy) prowadzą w Kamerunie szkoły, gdzie 400 uczniów, uczy się w 8 klasach. Jedna z nich, żeby dojeżdżać codziennie do placówki potrzebuje motoru. Druga, która zajmuje się działalnością medyczną i musi jeździć do placówek medycznych na szczepienia dzieci czy konsultacje medyczne kobiet w ciąży, także potrzebuje motoru.

Przyznał, że w wielu krajach zakup nowego środka transportu biorąc pod uwagę wszystkie opłaty celne jest wręcz niemożliwy. „Wspieramy wówczas w zakupie starszego, ale sprawnego pojazdu. Zakładamy, że takim minimum jest możliwość eksploatacji samochodu przez pięć lat” – wyjaśnił ks. Kraśnicki.

W tym roku do MIVA Polska wpłynęło dotychczas ponad 60 próśb o wsparcie w zakupie środków transportu, w tym przeważają o samochód terenowy i rowery dla katechistów. Są także prośby o ambulanse, silniki czy ciągniki.

Posługująca w diecezji San Jose del Amazonas w Peru Gabriela Filonowicz (misjonarka świecka) złożyła np. prośbę o ambulans do szpitala w Santa Clotilde. Paulin, ojciec Wojciech Jeziorski OSPPE z Kamerunu potrzebuje ciągnik z glebogryzarką do misji w Ayos w diec. Mbalmayo. Ks. Kamil Tokarz poprosił o silnik do pracy pastoralnej w Amazonii Peruwiańskiej w wikariacie apostolskim San Jose del Amazonas – poinformowała MIVA Polska.

„Niesiemy narodom pokój Chrystusa”

Tydzień Świętego Krzysztofa obchodzony jest w tym roku pod hasłem „Niesiemy narodom pokój Chrystusa”. „Misjonarze niosąc przesłanie Ewangelii stają się zwiastunami pokoju, ponieważ tam gdzie ludzie żyją słowem Boga, tam jest szansa na prawdziwy pokój. Ludzie przestają ze sobą walczyć; kierować się zazdrością; uczą się wzajemnie sobie przebaczać” – powiedział PAP dyrektor MIVA Polska.

Poinformował, że centralne obchody w tym roku zainauguruje msza św. w sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie (diec. legnicka), po której odbędzie się misyjnym festynem św. Krzysztofa pod hasłem „Z czterech stron świata”.

W przypadające w poniedziałek, 25 lipca liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa – z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy odbędzie się msza św. o godz. 13.30 na Jasnej Górze w intencji uczestników ruchu drogowego i dobroczyńców MIVA Polska.

Na zakończenie obchodów w niedziela, 31 lipca centralne uroczystości odbędą się w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie (diec. kielecka). W programie m.in.: misyjny festynem św. Krzysztofa „Z Piekoszowa na krańce świata”.

MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. Organizacje tego typu istnieją w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pracy na rzecz pozyskiwania środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r. i jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Poza „Akcją św. Krzysztofa”, MIVA Polska organizuje także akcje: „Ratujemy życie – misyjny ambulans”; „Odblaski życia” (promującą noszenie elementów odblaskowych po zmroku); „Z Ewangelią na motorze” (zachęcającą motocyklistów do wsparcia zakupu motocykli dla misjonarzy) oraz „uCZYNek WIARY” (zbiórka na rowery dla katechistów w Afryce).

Leave a Reply