Wybuchł wulkan Nyiragongo na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga [VIDEO]

Wulkan Nyiragongo, leżący w pobliżu miasta Goma na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga, wybuchł w sobotę - poinformowała agencja Reutera, powołując się na tamtejszego wulkanologa. AFP pisze o nagłej aktywności tego czynnego wulkanu.

Wulkan Nyiragongo, leżący w pobliżu miasta Goma na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga, wybuchł w sobotę – poinformowała agencja Reutera, powołując się na tamtejszego wulkanologa. AFP pisze o nagłej aktywności tego czynnego wulkanu.

„Widzę wysokie fontanny lawy i myślę, że prawdopodobnie bardzo szybko znajdzie się ona w Gomie”, ale „na razie ludzie się nie ewakuują” – powiedział Reuterowi wulkanolog Dario Tedesco.

Z Gomy widać było mocne światło wydobywające się z krateru. W mieście, położonym na południe od wulkanu, nad brzegiem jeziora Kiwu, wyczuwalny był zapach siarki – podało AFP. Nie było jednak widać, żeby lawa wypływała, ani mieszkańcy nie odczuwali żadnych wstrząsów.

Możliwe istnienie aktywnych wulkanów na Marsie [VIDEO]

Obszar miejski Gomy liczy ok. 670 tys. mieszkańców.

Nyiragongo to czynny wulkan w grupie wulkanicznej Wirunga, na północ od jeziora Kiwu w DRK, w pobliżu granicy z Rwandą, w dnie Wielkiego Rowu Zachodniego.

Ostatnia erupcja Nyiragongo miała miejsce w 2002 roku; zginęło wówczas 250 osób, a 120 tys. zostało pozbawionych domów po spłynięciu lawy do Gomy. Tedesco powiedział, że lawy z tego wulkanu są jednymi z najszybszych na świecie.

Eksperci są zaniepokojeni, że aktywność wulkaniczna obserwowana w ciągu ostatnich pięciu lat odzwierciedla aktywność w latach poprzedzających erupcje w 1977 i 2002 roku – podaje Reuters. Wulkanolodzy z Obserwatorium Wulkanicznego w Gomie (OVG), które monitoruje Nyiragongo, mają trudności z przeprowadzeniem podstawowych kontroli, odkąd Bank Światowy obciął fundusze w związku z zarzutami o defraudację.

Nigeria: islamiści zabili kapłana i spalili jego ciało. Potem zrównali z ziemią chrześcijańską wioskę

Leave a Reply