Wybory prezydenta Rzeszowa mają zostać przesunięte na 13 czerwca

Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa, które miały odbyć się 9 maja, mają zostać przesunięta na 13 czerwca - wynika z projektu rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego, który został opublikowany w poniedziałek przez Rządowe Centrum Legislacji.

Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa, które miały odbyć się 9 maja, mają zostać przesunięta na 13 czerwca – wynika z projektu rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego, który został opublikowany w poniedziałek przez Rządowe Centrum Legislacji.

Przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa – po rezygnacji wieloletniego włodarza miasta Tadeusza Ferenca – zaplanowane były na 9 maja. Główny Inspektor Sanitarny wydał jednak opinię, że przedterminowe wybory samorządowe – z uwagi na sytuację epidemiczną – powinny zostać przesunięte.

W poniedziałek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekty rozporządzeń dotyczące terminu przedterminowych wyborów w samorządzie w kilku gminach i miastach, w tym w Rzeszowie.

„Rzeszów wolny od lockdownu”. Grzegorz Braun zorganizował piknik dla wolnych rodzin [FOTO/VIDEO]

Zgodnie z projektem rozporządzenia, nowa data przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa będzie to niedziela 13 czerwca 2021 roku

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia przywołane zostało stanowisko GIS, który wskazuje, że mimo stopniowej poprawy, sytuacja epidemiczna nadal jest zmienna i ryzykowna.

“Stąd też proponuje się w przedterminowych wyborach prezydenta miasta Rzeszowa przesunąć datę głosowania. Odbędzie się ono w dniu 13 czerwca 2021 r. Termin ten zapewni bezpieczne przeprowadzenie głosowania, przede wszystkim dla wyborców oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie frekwencji wyborczej” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Grzegorz Braun wzywa rząd do utrzymania wyznaczonego terminu wyborów prezydenta miasta

W wyborach na prezydenta Rzeszowa startują: popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ “Solidarność” wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wspierany przez Tadeusza Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, a także b. współpracownik dotychczasowego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca – Konrad Fijołek, którego popiera Lewica, PO, PSL i Polska 2050 oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

W poniedziałek RCL opublikowało również kilkanaście innych projektów rozporządzeń dotyczących przedterminowych wyborów, w tym m.in. na burmistrza Kątów Wrocławskich, burmistrza Bogatyni, burmistrza Tuczna czy burmistrza Ustki, które również – z uwagi na sytuację epidemiczną – mają zostać przesunięte na 13 czerwca.

Dekalog dla Rzeszowa. Grzegorz Braun przedstawił swój program w wyborach na prezydenta miasta [VIDEO]

Leave a Reply