Wszyscy na Drogę Krzyżową? WHO zaleca obchodzenie Wielkanocy na zewnątrz

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła w środę, aby uroczystości związane z Wielkanocą i innymi świętami religijnymi, jak Ramadan, organizowane były na zewnątrz. Podkreślono, że nabożeństwa w zamkniętych pomieszczeniach są "szczególnie niebezpieczne" z uwagi na pandemię Covid-19.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła w środę, aby uroczystości związane z Wielkanocą i innymi świętami religijnymi, jak Ramadan, organizowane były na zewnątrz. Podkreślono, że nabożeństwa w zamkniętych pomieszczeniach są „szczególnie niebezpieczne” z uwagi na pandemię Covid-19.

WHO oświadczyła, że w krajach, w których utrzymuje się wysoki poziom zakażeń koronawirusem powinno się „poważnie wziąć pod uwagę” organizowanie uroczystości „wirtualnych, odłożenie ich lub ograniczenie skali zgromadzeń”.

Apel o ograniczenie liczbę osób uczestniczących w obchodach uroczystości

„Wszelkie posługi religijne powinny odbywać się na zewnątrz jeśli to tylko możliwe”, a w przeciwnym wypadku należy ograniczyć liczbę osób biorących udział w uroczystościach, czas ich trwania oraz stosować się do wszelkich zaleceń sanitarnych.

„Najlepszą opcją jest obchodzenie uroczystości z tymi osobami, z którymi się mieszka” – zaleca WHO.

Organizacja przypomina, że w wielu krajach europejskich nasiliła się kolejna fala zakażeń koronawirusem, a zatem „na tym etapie pandemii nie można sobie pozwolić na to, by opuścić gardę”.

Zalecenia WHO wydano z myślą o wszystkich wiosennych świętach religijnych; oprócz nadchodzącej Wielkanocy okazją do uroczystości jest żydowskie święto Pesach i muzułmański święty miesiąc Ramadan, który w tym roku obchodzony będzie od 13 kwietnia do 12 maja.

Leave a Reply