„WSJ”: USA wysyłają Ukrainie posowieckie systemy przeciwlotnicze pozyskane w ramach tajnego programu

Stany Zjednoczone wysyłają na Ukrainę systemy przeciwlotnicze sowieckiej produkcji, w tym m.in. samobieżne zestawy Osa - podał w poniedziałek "Wall Street Journal". Według dziennika, broń została pozyskana przez USA w ramach tajnego programu badań nad sowieckimi technologiami.

Stany Zjednoczone wysyłają na Ukrainę systemy przeciwlotnicze sowieckiej produkcji, w tym m.in. samobieżne zestawy Osa – podał w poniedziałek „Wall Street Journal”. Według dziennika, broń została pozyskana przez USA w ramach tajnego programu badań nad sowieckimi technologiami.

Gazeta powołuje się na źródła w amerykańskiej administracji, ale nie wymienia ilości przekazywanego uzbrojenia ani jego rodzajów. Wiadomo jedynie, że wśród wysłanej broni są samobieżne zestawy przeciwlotnicze 9K33 Osa, ale nie ma w nich systemu obrony powietrznej S-300.

„WSJ”: przekazywany przez USA sprzęt pochodzi z niewielkiego arsenału sowieckiej broni pozyskiwanej przez dekady w ramach tajnego programu

Jak pisze „WSJ”, przekazywany przez USA sprzęt pochodzi z niewielkiego arsenału sowieckiej broni pozyskiwanej przez dekady w ramach tajnego programu, którego celem było zbadanie sowieckich technologii m.in. na potrzeby szkolenia żołnierzy amerykańskich. Za jego sprawą Wojskowa Agencja Wywiadowcza (DIA) skupowała posowiecki sprzęt za pośrednictwem powiązanych z Pentagonem prywatnych firm. W 1994 roku w ten sposób USA zakupiły system S-300 z Białorusi, już po dojściu do władzy Alaksandra Łukaszenki. Jak pisał wówczas „New York Times”, Pentagon zintensyfikował swoje starania po fiasku tzw. puczu Janajewa w Moskwie w 1991 roku.

O przekazanie S-300 publicznie wnioskował w Kongresie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zaś przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że USA prowadzą rozmowy z europejskimi państwami na temat wysłania tych systemów. Gotowość wyraziła Słowacja, ale pod warunkiem uzupełnienia jej arsenału. Na Słowację trafiły już systemy Patriot z Niemiec i Holandii.

Leave a Reply