Wołodymyr Zełenski: W Moskwie mówią o ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej jak naziści mówili o kwestii żydowskiej

Mediować można między państwami, a nie między dobrem a złem. Izrael musi dokonać wyboru, czy popiera Ukrainę czy Rosję - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo skierowanym do członków izraelskiego parlamentu, Knesetu. Dodał, że Rosjanie posługują się terminologią partii nazistowskiej - mówią o ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej.

Wołodymyr Zełenski: W Moskwie mówią o ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej jak naziści mówili o kwestii żydowskiej

Mediować można między państwami, a nie między dobrem a złem. Izrael musi dokonać wyboru, czy popiera Ukrainę czy Rosję – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo skierowanym do członków izraelskiego parlamentu, Knesetu. Dodał, że Rosjanie posługują się terminologią partii nazistowskiej – mówią o ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej.

“Rosjanie posługują się terminologią partii nazistowskiej, chcą wszystko zniszczyć. Naziści nazwali to “ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej”. Teraz na Kremlu otwarcie mówią o ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej” – powiedział Zełenski.

“Ukraina dokonała wyboru 80 lat temu i mamy Sprawiedliwych, którzy ukrywali Żydów, nadszedł czas, by i Izrael dokonał wyboru (…) Obojętność zabija, kalkulacja zabija” – dodał.

W swoim krótkim, lecz jak zauważyło wielu komentatorów, dosadnym przemówieniu ukraiński przywódca starał się przekonać izraelskich parlamentarzystów do udzielenia zdecydowanego i popartego czynami poparcia dla Ukrainy.

“Izraelski system obrony antyrakietowej jest najlepszy na świecie. Mógłby chronić Ukraińców, a także Żydów na Ukrainie. (…) Możemy pytać, czemu nie sprzedacie nam broni, czemu nie nałożycie sankcji na Rosję, ale odpowiedź obciąża wasze sumienia. I to wy musicie z nią żyć” – zaapelował Zełenski.

Przypomniał również, że rosyjski atak rakietowy uderzył niedawno w Babi Jar na Ukrainie, gdzie ponad 30 tys. Żydów zostało zamordowanych w ciągu dwóch dni w 1941 roku.

Porównanie Holokaustu z rosyjską inwazją na Ukrainę, które sugerował Zełenski w swoim przemówieniu. odbiło się w izraelskich mediach głośnym echem. Skrytykowało go za to również kilku parlamentarzystów. “Podziwiam prezydenta Ukrainy i wspieram naród ukraiński całym sercem, (…) ale porównanie do okropności Holokaustu i ostatecznego rozwiązania jest oburzające” – napisał na Twitterze minister komunikacji Joaz Hendel.

Jako że budynek Knesetu przechodzi remont, izraelscy parlamentarzyści wzięli udział w spotkaniu także za pomocą telekonferencji. Przemówienie Zełenskiego pokazano na głównych izraelskich kanałach telewizyjnych oraz na placu Habima w Tel Awiwie, gdzie odbywała się manifestacja poparcia dla Ukrainy.

Leave a Reply