Wojska USA i Korei Południowej rozpoczęły największe od lat manewry

Siły zbrojne USA i Korei Płd. rozpoczęły w poniedziałek największe od lat doroczne manewry mające być - jak zakomunikowano - wzmocnieniem ich potencjału obronnego w odpowiedzi na narastające zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej. Spodziewana jest gniewna reakcja Pjongjangu.

Śmigłowce wojskowe, Fot. PAP/EPA/YONHAP SOUTH KOREA
Śmigłowce wojskowe, Fot. PAP/EPA/YONHAP SOUTH KOREA

Siły zbrojne USA i Korei Płd. rozpoczęły w poniedziałek największe od lat doroczne manewry mające być – jak zakomunikowano – wzmocnieniem ich potencjału obronnego w odpowiedzi na narastające zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej. Spodziewana jest gniewna reakcja Pjongjangu.

Manewry pod kryptonimem Ulchi Freedom Shield odbywają się na terytorium, w przestrzeni powietrznej i na wodach Korei Południowej. Potrwają do 1 września. Biorą w nich udział wojska lądowe, lotnictwo i marynarka wojenna a liczbę biorących w nich udział żołnierzy ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

Pierwszym etapem manewrów mają być ćwiczenia obrony cywilnej a kolejne przewidują m. in. symulowanie wspólnych działań ofensywnych, ćwiczenia zaopatrywania oddziałów frontowych w broń i paliwo oraz neutralizowania broni masowej zagłady. 

Pjongjang zagroził krokami odwetowymi

Waszyngton i Seul określają manewry jako obronne, ale Korea Północna twierdzi są one przygotowaniem do wymierzonej przeciwko niej inwazji. Pjongjang uważa, że w tej sytuacji kontynuowanie jego zbrojeń nuklearnych i rakietowych jest usprawiedliwione.

Wcześniej Pjongjang groził krokami odwetowymi, ale przedstawiciel władz południowokoreańskich oświadczył w niedzielę że jak dotychczas nie wykryto wzmożonej aktywności Północy.

Stosunki w trójkącie Waszyngton – Seul – Pjongjang stale się zaostrzają. Ostatnio Korea Północna odrzuciła propozycję Seulu stopniowego obniżania napięcia drogą kolejnych posunięć denuklearyzacyjnych i wymiany gospodarczej.

Leave a Reply