Wojska NATO zaczną opuszczać Afganistan przed początkiem maja

NATO poinformowało w opublikowanym w środę oświadczeniu, że państwa sojusznicze uzgodniły, iż wycofywanie sił Sojuszu z Afganistanu rozpocznie się przed 1 maja.

NATO poinformowało w opublikowanym w środę oświadczeniu, że państwa sojusznicze uzgodniły, iż wycofywanie sił Sojuszu z Afganistanu rozpocznie się przed 1 maja.

„Sojusznicy zdecydowali, że przed 1 maja rozpoczniemy wycofywanie sił misji Resolute Support. (…) Planujemy zakończyć wycofywanie wszystkich sił USA i misji Resolute Support w ciągu kilku miesięcy” – przekazano w komunikacie po wideokonferencji z udziałem ministrów spraw zagranicznych i obrony państw NATO.

„Każdy atak talibanu na oddziały Sojuszu w czasie ich wycofywania spotka się z energiczną odpowiedzią” – uprzedziło NATO w komunikacie.

Napisano w nim też, że Sojusz Północnoatlantycki będzie wspierać proces pokojowy w Afganistanie i z zadowoleniem przyjmuje konferencję pokojową w Stambule, która ma odbyć się w dniach 24 kwietnia-4 maja i „może być okazją do przyspieszenia tego procesu”.

USA: Syn Joe Bidena wydał fortunę na narkotyki, prostytutki i luksusowe samochody [VIDEO]

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie ogłosił w środę, że wojska USA opuszczą Afganistan do 11 września, tj. przed 20. rocznicą ataków na World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon.

W Afganistanie przebywa ok. 7000 żołnierzy spoza USA, głównie z krajów NATO, ale także z Australii, Nowej Zelandii i Gruzji. Siły amerykańskie liczą 2500 żołnierzy.

USA: Policjant drogówki rozstrzelany podczas interwencji w Nowym Meksyku [VIDEO]

Leave a Reply