Włoskie media: premier Draghi, prezydent Macron i kanclerz Scholz w drodze do Kijowa

Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz są w drodze do Kijowa - podała w środę wieczorem włoska agencja informacyjna ADNKronos. W czwartek trzej przywódcy spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/Mohammed Badra
Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/Mohammed Badra

Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz są w drodze do Kijowa – podała w środę wieczorem włoska agencja informacyjna ADNKronos. W czwartek trzej przywódcy spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Agencja podkreśla, że Draghi, Macron i Scholz wiozą do stolicy Ukrainy mocne przesłanie solidarności z Zełenskim i narodem ukraińskim.

To, dodaje, przesłanie pod znakiem jedności i pełnej spójności w potępianiu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, sankcji wobec Rosji i pomocy dla Kijowa.

Według wysłannika ADNKronos podczas wizyty premiera Włoch, prezydenta Francji i kanclerza Niemiec poruszone zostaną takie kwestie, jak rozwój sytuacji w Donbasie, analiza wydarzeń na froncie, konieczność odblokowania eksportu ukraińskiego zboża i sprawa kandydatury Ukrainy do Unii Europejskiej.

Z kolei agencja Ansa jako cele misji trzech przywódców, którzy do Kijowa dotrą rano, wskazuje powtórne wyrażenie poparcia dla Ukrainy i sprawdzenie, czy są możliwe drogi wyjścia z konfliktu.

Przypomina się przy okazji, że przed podróżą Macron oświadczył, że „ukraiński prezydent i jego urzędnicy powinni negocjować z Rosją„. Jak dodaje Ansa, francuski prezydent, który najczęściej rozmawiał z Władimirem Putinem, jest zdania, że nie należy „upokarzać Rosji”.

Dla premiera Draghiego jedną z kluczowych kwestii jest problem blokady ukraińskiego zboża i konieczność utworzenia bezpiecznych korytarzy dla jego transportu.

Prawdopodobne jest, że tematem rozmów w Kijowie będzie też broń, o którą prosi Ukraina – odnotowuje Ansa podkreślając, że misja „trójki” nie będzie na pewno łatwa.

Leave a Reply