Włochy: Zamieszki w ośrodku dla migrantów poddanych kwarantannie COVID-19

W zamkniętym ośrodku dla migrantów w Valderice, gdzie doszło do kilku bójek, brutalnych incydentów i podpaleń, panuje atmosfera wrzenia i ciągłe napięcie.

W zamkniętym ośrodku dla migrantów w Valderice, gdzie doszło do kilku bójek, brutalnych incydentów i podpaleń, panuje atmosfera wrzenia i ciągłe napięcie.

Po serii incydentów włoscy karabinierowie patrolują teraz obszar w pobliżu centrum wraz z Guardia di Finanza – zmilitaryzowaną jednostką policji podlegającą jurysdykcji ministerstw obrony i finansów. Obie siły mają również za zadanie zapobiegać ucieczce migrantów, którzy mogą być zarażeni koronawirusem.

Gabriele Palermo, radny miasta Valderice, powiedział gazecie Il Giornale: „Sytuacja jest obecnie napięta i delikatna, co prowadzi do irytacji wśród mieszkańców tego obszaru. Obywatele są zmęczeni i nie mogą już normalnie żyć”.

W zeszłym miesiącu w ośrodku, który wcześniej był hotelem, migranci palili materace i inne przedmioty na znak protestu wobec przetrzymywania ich w kwarantannie. Dwóch imigrantów tunezyjskich wyskoczyło z okien, co doprowadziło do ich hospitalizacji z poważnymi złamaniami kości.

Od tego czasu napięcie w ośrodku dla migrantów utrzymuje się na wysokim poziomie, a jeden z mieszkańców komentuje: „Tutaj każdej nocy toczy się wojna partyzancka wśród migrantów. Już nie śpimy i nie możemy mieć spokoju”.

Burmistrz miasta Francesco Stabile napisał do włoskiej minister spraw wewnętrznych Luciany Lamorgese, szczegółowo opisując gwałtowne konflikty między miejscowymi a nowo przybyłymi migrantami.

„Nie ukrywam trudności, jakie napotykam na co dzień w zapewnianiu bezpieczeństwa i ochrony moim współobywatelom” – napisał Stabile. W międzyczasie inni narzekali, że po prostu nie ma wystarczającej liczby policjantów, by poradzić sobie z poważnymi niepokojami w obiekcie.

We Włoszech w ostatnich tygodniach pojawiła się fala nowych migrantów, a wiele testów na koronawirusa jest pozytywnych. Na początku tego miesiąca 21 z 57 migrantów, którzy przybyli do Kalabrii, uzyskało wynik pozytywny na obecność COVID-19.

Wraz z kilkoma innymi krajami europejskimi we Włoszech nastąpił znaczny wzrost liczby nowych zakażeń. To skłoniło regiony do wprowadzenia godziny policyjnej i zwiększyło prawdopodobieństwo potencjalnego lockdownu.

Leave a Reply