Włochy: Luzowanie restrykcyj od 26 kwietnia

Od 26 kwietnia będą we Włoszech łagodzone restrykcje w związku z poprawą sytuacji - zdecydował w piątek rząd Mario Draghiego. Na konferencji prasowej premier zapowiedział przywrócenie żółtych stref, a w nich otwarcie restauracji, także wieczorem.

Od 26 kwietnia będą we Włoszech łagodzone restrykcje w związku z poprawą sytuacji – zdecydował w piątek rząd Mario Draghiego. Na konferencji prasowej premier zapowiedział przywrócenie żółtych stref, a w nich otwarcie restauracji, także wieczorem.

„Można patrzeć w przyszłość z ostrożnym optymizmem i ufnością” – oświadczył szef rządu, otwierając spotkanie z dziennikarzami.

Zaznaczył, że rząd podejmuje to „uzasadnione ryzyko” z powodu poprawy sytuacji, choć nie jest ona jeszcze znaczna. Szef rządu podkreślił, że zdecydowano się na to przy założeniu, że nowe reguły będą „skrupulatnie przestrzegane”, że noszone będą maseczki i będzie zachowywany dystans społeczny. Chodzi o to, by „ryzyko przekształciło się w szansę” – dodał.

Wszystkie szkoły będą otwarte w strefach żółtych i pomarańczowych – ogłosił Draghi. W strefach czerwonych kontynuowane będzie nauczanie w normalnym trybie w szkołach podstawowych i w pierwszej klasie gimnazjum.

Nastąpi częściowe otwarcie kraju; dozwolone będą od 26 kwietnia podróże między „żółtymi” regionami.

Włochy: Cały kraj zalała fala protestów przeciwników lockdownu [VIDEO]

Restauracje otwarte na zewnątrz

Od tego dnia restauracje będą obsługiwać gości także wieczorem, ale tylko przy stolikach na zewnątrz.

Kolejna decyzja to otwarcie kin i teatrów. Możliwa będzie organizacja widowisk i seansów filmowych pod gołym niebem; w przypadku sal zamkniętych wyznaczane będą limity liczby widzów.

Również za 10 dni możliwe będzie uprawianie dyscyplin sportowych na zewnątrz.

Od 15 maja czynne będą otwarte baseny i plaże.

Od 1 czerwca zostanie przywrócona działalność klubów sportowych i siłowni, a od 1 lipca można będzie organizować targi.

Premier wyjaśnił, że otwieranie kraju jest odpowiedzią na trudności przeżywane przez różne kategorie zawodowe, a także przez dzieci i młodzież.

Włochy: Protestujący restauratorzy starli się z policją w Rzymie [VIDEO]

Decyzje te, wskazał, „przyniosą więcej spokoju w kraju i stworzą podstawę do ożywienia gospodarki”.

„Oczekuję, że w najbliższych miesiącach będziemy mieli bardzo mocne odbicie gospodarcze, a potem musimy wejść na ścieżkę wzrostu” – oznajmił Draghi, były prezes Europejskiego Banku Centralnego.

Utrzymana będzie na razie godzina policyjna od 22.00 do 5.00.

Włochy: Tłumy na ulicach Rzymu i Mediolanu

Leave a Reply