Włochy: Karabinierzy weszli do fabryki szczepionki firmy AstraZeneca w Rzymie

Na prośbę Komisji Europejskiej i na wniosek rządu Włoch poproszonego przez Brukselę karabinierzy weszli do fabryki w rejonie Rzymu, gdzie produkowana jest szczepionka na Covid-19 firmy AstraZeneca - podała w środę agencja Ansa powołując się na włoskie źródła.

Na prośbę Komisji Europejskiej i na wniosek rządu Włoch poproszonego przez Brukselę karabinierzy weszli do fabryki w rejonie Rzymu, gdzie produkowana jest szczepionka na Covid-19 firmy AstraZeneca – podała w środę agencja Ansa powołując się na włoskie źródła.

Dziennik „La Stampa” poinformował wcześniej w korespondencji z Brukseli, że w fabryce na przedmieściach Wiecznego Miasta w Anagni znajduje się 29 milionów dawek szczepionki firmy AstraZeneca gotowych do wysłania do Wielkiej Brytanii.

Odkrycia tego dokonano według gazety dzięki wizycie unijnego komisarza Thierry’ego Bretona w innej fabryce koncernu w Holandii. Komisarz, jak dodaje „La Stampa”, zawiadomił o tym władze Włoch.

Ansa podała następnie, że w sobotę Komisja Europejska poprosiła premiera Włoch Mario Draghiego o przeprowadzenie kontroli serii szczepionek w rzymskiej fabryce. Szef rządu zawiadomił o tym ministra zdrowia Roberto Speranzę, który wysłał tam specjalną jednostkę karabinierów do spraw ochrony zdrowia. Inspekcja została przeprowadzona w sobotę i niedzielę. Według agencji Ansa skontrolowane serie preparatu były przeznaczone dla Belgii.

AstraZeneca: szczepionki w fabryce w Rzymie przeznaczone dla uboższych krajów

Koncern AstraZeneca oświadczył w środę, że 13 mln dawek jego szczepionki przeciw Covid-19, które znajdują się w rzymskiej fabryce, przeznaczone są na realizację globalnej inicjatywy COVAX na rzecz zapewnienia uboższym krajom dostępu do tego typu preparatów. Nie będą eksportowane nigdzie indziej – dodano.

W komunikacie rozpowszechnionym przez agencję Ansa koncern podkreślił, że „obecnie nie jest przewidziany eksport oprócz tego do krajów COVAX”.

„Jest 13 milionów dawek szczepionki oczekujących na kontrolę jakości, by mogły zostać wysłane w ramach COVAX jako część naszego zobowiązania na rzecz dostarczenia milionów dawek do krajów o niskim dochodzie. Szczepionka została wyprodukowana poza UE i przywieziona do fabryki w Anagni, by tam rozlano ją do fiolek” – głosi oświadczenie.

Podkreślono w nim, że Unia Europejska „w pełni popiera dostawy do krajów o niskim i średnim dochodzie poprzez COVAX”.

Leave a Reply