Władysław Kosiniak-Kamysz: Wprowadźmy dzień wolny od pracy dla tych, którzy chcą się zaszczepić

Wnioskujemy do rządzących, by wspólnie przygotować regulacje wprowadzające dzień wolny od pracy dla pracowników, którzy chcą się zaszczepić przeciw Covid-19 - podkreślił w czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wnioskujemy do rządzących, by wspólnie przygotować regulacje wprowadzające dzień wolny od pracy dla pracowników, którzy chcą się zaszczepić przeciw Covid-19 – podkreślił w czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz zwracał uwagę w rozmowie z PAP, że są wyznaczane szczepienia przeciw Covid-19, a brakuje regulacji, które mówiłyby, że pracodawca może zwolnić, bez wykorzystania dnia wolnego, pracownika na to szczepienie.

Jak zauważył, szczepienie to często odbywa się w innej miejscowości, wymaga czasu na dojazd i wyznaczane są na nie różne godziny, które często wypadają w środku dnia pracy. „Więc w dzisiaj obowiązujących przepisach pracownik musi skorzystać np. z urlopu, by móc jechać na szczepienie. To nie zachęca wielu, a związkowcy stawiają się tutaj – i my ich popieramy – za pracownikami, żeby mogli skorzystać z dnia wolnego” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Co więcej – jak dodał – jest poparcia dla tego pomysłu ze strony pracodawców. „Którzy uważają, że im szybciej się zaszczepimy, tym szybciej będziemy mogli wrócić do pełnych obrotów dla gospodarki” – podkreślił szef PSL.

Konfederacja przeciw nękaniu żołnierzy odmawiających szczepienia. Korwin-Mikke: żołnierzy traktuje się, jak króliki doświadczalne [VIDEO]

Dzień wolny dla chętnych na szczepienie

Jak wskazał szczepienia przeciw Covid-19 nie są obowiązkowe. „Więc inne ustawy, które mówią o obowiązkowych szczepieniach po prostu tutaj nie działają” – zauważył polityk.

„Reasumując, jest to wniosek od pracowników, którzy chcą się szczepić, nie chcą brać dnia wolnego w pracy przez pracodawców, którzy chcą jak najszybciej wracać do aktywnej gospodarki, tylko potrzebują odpowiednich przepisów. Oraz wniosek do rządzących, żebyśmy takie regulacje wspólnie przygotowali o dniu wolnym dla ludzi, którzy chcą się zaszczepić przeciw koronawirusowi” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Polska współpracuje z UE ws. paszportów covidowych. „Czekamy na rozporządzenia KE”

Na pytanie, czy ten pomysł PSL przedstawi w formie jakiegoś projektu ustawy Kosiniak-Kamysz odparł, że to rządzący mają najlepsze instrumenty do pisania ustaw, bo mają wielu legislatorów, którzy mogą to robić.

„Jeżeli nie wywiążą się z tego obowiązku, nie będą chcieli o tym rozmawiać, to oczywiście my damy przedłożenie swoje. Ale wolałbym, żeby to przebiegło normalnie, że jest nasz pomysł, rząd to realizuje i wzajemnie możemy powiedzieć, że coś takiego się udało” – powiedział szef ludowców.

Pandemia nerwic wśród seniorów

Leave a Reply