Władimir Putin przeprosił Izrael za “antysemickie” uwagi Siergieja Ławrowa

Premier Izraela Naftali Bennett, który w czwartek rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem, powiedział, że prezydent Rosji przeprosił za "antysemickie" uwagi szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa. Szef izraelskiego rządu dodał, że prosił o pozwolenie na ewakuację ludzi z Azowstalu.

Naftali Bennett, Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Naftali Bennett, Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Premier Izraela Naftali Bennett, który w czwartek rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem, powiedział, że prezydent Rosji przeprosił za “antysemickie” uwagi szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa. Szef izraelskiego rządu dodał, że prosił o pozwolenie na ewakuację ludzi z Azowstalu.

Bennett oznajmił, że przyjął przeprosiny Putina i podziękował mu za złożone w tej kwestii wyjaśnienia.

W niedzielę w wywiadzie dla włoskiej telewizji Ławrow, który został zapytany, jak Rosjanie mogą “denazyfikować” Ukrainę – kraj, którego przywódca jest Żydem – odparł, że “to, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miałby być Żydem, nie ma żadnego znaczenia. Według mnie także Hitler miał żydowskie pochodzenie”. Dodał, że Żydzi są największymi antysemitami.

Bennett poinformował też, że zwrócił się do Putina o otwarcie korytarzy humanitarnych, którymi można byłoby ewakuować ludność z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, a Putin wyraził na to zgodę. Wcześniej izraelski premier rozmawiał o tym z Zełenskim.

Premier Izraela wielokrotnie kontaktował się z przywódcami Ukrainy i Rosji, próbując mediować między tymi krajami.

Leave a Reply