Witek: Trzeba się sprzeciwić oskarżaniu Polaków o współsprawstwo II wojny światowej

Dziś niektórzy próbują na nowo pisać historię II wojny światowej; oskarża się Polaków o współsprawstwo II wojny światowej, to są haniebne słowa, którym trzeba się sprzeciwić, to nasz obowiązek - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek na Westerplatte.

Witek: Trzeba się sprzeciwić oskarżaniu Polaków o współsprawstwo II wojny światowej

Dziś niektórzy próbują na nowo pisać historię II wojny światowej; oskarża się Polaków o współsprawstwo II wojny światowej, to są haniebne słowa, którym trzeba się sprzeciwić, to nasz obowiązek – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek na Westerplatte.

„Obrona Westerplatte stała się symbolem wielkiego męstwa, bohaterstwa, niezwykłego patriotyzmu i miłości do ojczyzny” – mówiła marszałek Witek podczas obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak dodała, postawa obrońców Westerplatte jest dla nas wzorem do naśladowania.

Marszałek Sejmu powiedziała też, że wspominając 1 września 1939 r. powinniśmy zastanowić się i pomyśleć, co myśleliby obrońcy Westerplatte dzisiaj, kiedy jest tak „niebezpiecznie, kiedy na świecie jest tyle wojen, kiedy niebezpiecznie jest na naszej wschodniej granicy”.

„Myślę, że nie byłoby dla nich nic ważniejszego niż to, żeby wszystkie siły połączyć, żeby bronić ojczyzny, żeby poświęcić dla niej wszystko” – stwierdziła.

Wskazała też, że do II wojny światowej doprowadziły „dwie antyludzkie ideologie”. „Tam gdzie górę biorą ideologie, gdzie nie ma wartości nie można zbudować niczego trwałego” – mówiła.

Zwróciła też uwagę, że bohaterskich polskich żołnierzy po wojnie spotkały zsyłki, łagry, ubeckie więzienia, katorga, śmierć i zapomnienie.

„Dzisiaj, kiedy pokolenie z II wojny światowej, ci, którzy o Polskę walczyli powoli odchodzą, to naszym obowiązkiem jest nie tylko przekazywać pamięć o bohaterstwie tamtych żołnierzy, ale pamiętajmy, że mamy znacznie ważniejszy obowiązek” – zaznaczyła.

„Dziś niektórzy próbują na nowo pisać historię II wojny światowej. Wciąż w przestrzeni medialnej słyszymy o polskich, a nie niemieckich obozach śmierci. Oskarża się Polaków o współsprawstwo II wojny światowej. To są haniebne słowa, którym trzeba się sprzeciwić z całą stanowczością i to jest nasz obowiązek” – podkreśliła.

Leave a Reply