Wiktor Juszczenko: Polska stała się fascynującym graczem i nowym liderem w Europie

B. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko powiedział, iż z fascynacją obserwuje transformację, którą przechodzi obecnie Europa i jej przywódcy w stosunku do Rosji i Władimira Putina. Docenił też obecną rolę Polski, którą określił jako "fascynującego gracza" i nowego lidera w Europie.

B. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Fot. PAP/Adam Warżawa
B. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Fot. PAP/Adam Warżawa

B. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko powiedział, iż z fascynacją obserwuje transformację, którą przechodzi obecnie Europa i jej przywódcy w stosunku do Rosji i Władimira Putina. Docenił też obecną rolę Polski, którą określił jako “fascynującego gracza” i nowego lidera w Europie.

uszczenko to były premier (1999-2001) i były prezydent (2005–2010) Ukrainy, także jeden z bohaterów tzw. pomarańczowej rewolucji z 2004 roku. Wówczas masowe protesty Ukraińców przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim doprowadziły do powtórzenia drugiej tury wyborów, w której zwyciężył ostatecznie właśnie Juszczenko (pokonał wówczas prorosyjskiego kandydata Wiktora Janukowycza).

Juszczenko powiedział w rozmowie z TVN24, że przebywa obecnie w swym kraju. “Każdy Ukrainiec, niezależnie od tego, gdzie się znajduje, jest dzisiaj na froncie. Prowadzimy dwie wojny przeciwko Putinowi – jedna z nich jest wojną gorącą, na polu walki, gdzie zmobilizowanych jest większość naszych sił wojskowych. Mamy gwardię narodową, policję, obronę terytorialną. Jestem przekonany, że mieliście państwo okazję zobaczyć bohaterstwo tych ludzi” – powiedział b. prezydent Ukrainy.

Druga wojna to – według niego – wojna “zimna, którą prowadzi całe społeczeństwo Ukrainy”. “Bardzo chcę wierzyć, że prowadzi ją też całe społeczeństwo Zachodu. Wydaje mi się, że ostatnie 60 dni diametralnie zmieniło u dziesiątków milionów ludzi, w tym również w Europie Zachodniej, świadomość kim jest Putin i czym jest Rosja i naród rosyjski. Chyba jest to pierwsza taka rzecz od zakończenia II wojny światowej” – podkreślił Juszczenko.

Przekonywał też, że obecna wojna w Ukrainie “stuka do drzwi każdego z nas”. “Mało kto w Europie mógłby pytać +komu bije dzwon+. On zawsze bije tobie, każdemu z nas, niezależnie od tego gdzie jesteśmy geograficznie: w Lizbonie, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii” – powiedział ukraiński polityk. Dodał, że z fascynacją obserwuje nowych liderów, którzy ostatnio pojawili się w Europie. “Mam na myśli państwa, przywódców. Bardzo cieszę się, że dzisiaj, kiedy mówimy o sytuacji w Europie, na dobrą sprawę w każdej chwili widzimy Polskę i Polaków” – zaznaczył b. prezydent Ukrainy.

“On prowadził właśnie Polaków do takiego wielkiego przywództwa, a dzisiaj to się dzieje”

Wspomniał też nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, swego przyjaciela. “On prowadził właśnie Polaków do takiego wielkiego przywództwa, a dzisiaj to się dzieje – Polska stała się absolutnie fascynującym graczem, bez dwóch zdań nowym liderem” – powiedział Juszczenko. Ocenił też, że Europa, także liderzy państw i społeczeństwa przechodzą obecnie ogromną transformację, jeśli chodzi o podejście do Rosji. “O takiej transformacji właśnie marzyliśmy” – zaznaczył.

Opisując wojnę w Ukrainie, Juszczenko stwierdził, że “po jednej stronie mamy siły dobra, wolności, światła, a z drugiej strony – orków”. “Mamy XVIII, XVII głęboki wiek, hordę idącą od Syberii, która nie da spokoju nam nigdy, tak długo, jak długo, jak nie będziemy w stanie jej zwyciężyć” – dodał polityk. Wyraził pogląd, że Putin poniósł dotychczas całkowitą porażkę w wojnie w Ukrainie, dlatego chce teraz przejść do jej drugiej fazy – “wojny czołganej, powolnej, prowadzonej w ogromnych trudach”. “On nie jest gotów do rozmów ze światem” – stwierdził Juszczenko.

B. prezydent Ukrainy został też zapytany o szczyt NATO w Bukareszcie w 2008 roku, kiedy to zarówno jego krajowi, jak i Gruzji odmówiono – ze względu na sprzeciw Rosji – przystąpienia do Sojuszu. “Niestety pod kierownictwem Merkel i Sarkozy’ego (chodzi o ówczesnych: kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego – PAP) Sojusz pokazał czerwoną kartkę Gruzji, i Ukrainie. Nie otrzymały planu działań odnośnie do członkostwa. To była absolutna nieodpowiedzialność” – ocenił Juszczenko.

“Korupcja polityczno-energetyczna, która rękami Putina była wprowadzana do Europy, dała swój owoc”

Przypomniał, że zaledwie po trzech miesiącach Putin wprowadził wojska do Gruzji, a osiem lat później – do Ukrainy. “To jest bardzo prosta logika analityczna. Tutaj nie trzeba naprawdę być geniuszem, żeby zrozumieć, że ta korupcja polityczno-energetyczna, która rękami Putina była wprowadzana do Europy, dała swój owoc” – stwierdził b. prezydent Ukrainy. Zwrócił uwagę, że wielu polityków zachodnich później podjęło pracę dla rosyjskiego biznesu. “To jest ta bardzo mroczna strona polityki europejskiej, która strasznie mnie rozczarowywała i nadal, mimo wszystko, rozczarowuje” – zaznaczył Juszczenko.

Wyraził zarazem pogląd, że najwięcej na temat ideałów europejskich, mówiono przez ostatnie piętnaście lat nie w Brukseli, a w Kijowie. “Nigdy w Europie nie było podniesionych tylu flag europejskich, co przez 10-15 lat w Ukrainie. My naprawdę walczymy o te ideały, o których mówiliśmy razem z Europejczykami od lat” – podkreślił.

Leave a Reply