Więziony w Rosji Amerykanin wraca do domu w zamian za uwolnienie rosyjskiego pilota [VIDEO]

Były amerykański żołnierz Trevor Reed, który odbywał karę pozbawienia wolności w kolonii karnej w republice Mordowii w środkowej Rosji został zwolniony - poinformował w środę prezydent USA Joe Biden. W zamian za wolność Reeda, do Rosji ma powrócić skazany w USA pilot Konstantin Jaroszenko.

Były amerykański żołnierz Trevor Reed, który odbywał karę pozbawienia wolności w kolonii karnej w republice Mordowii w środkowej Rosji został zwolniony – poinformował w środę prezydent USA Joe Biden. W zamian za wolność Reeda, do Rosji ma powrócić skazany w USA pilot Konstantin Jaroszenko.

“Dziś witamy w domu Trevora Reeda i świętujemy jego powrót do rodziny, która bardzo za nim tęskniła. Trevor, były żołnierz piechoty morskiej, został zwolniony z rosyjskiego więzienia” – przekazał amerykański prezydent w oświadczeniu.https://twitter.com/POTUS/status/1519300473957892097

Przedstawiciele Białego Domu podkreślili w trakcie środowego briefingu, że rozmowy, które doprowadziły do uwolnienia Reeda nie rozpoczęły szerszego dialogu dyplomatycznego z Rosją.

Trwają prace nad uwolnieniem innego Amerykanina

Biden i sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazali, że trwają prace nad uwolnieniem innego Amerykanina, który jest więziony w Rosji, oskarżonego o szpiegostwo Paula Whelana.

Proces Reeda “teatrem absurdu”

Reed odsiadywał wyrok dziewięciu lat więzienia wydany w 2020 roku za to, że będąc pod wpływem alkoholu naraził życie dwóch policjantów w Moskwie. Były żołnierz nie przyznał się do winy, a orzeczenie określił jako “wyraźnie polityczne”. Władze w Waszyngotnie nazwały proces Reeda “teatrem absurdu”. Wymieniony za niego Jaroszenko otrzymał wyrok 20 lat pozbawienia wolności za uczestnictwo w międzynarodowym przemycie kokainy. Od 2011 roku przebywał w więzieniu.

Leave a Reply