Bill Gates – poważny konflikt interesów. Wielowymiarowe powiązania Fundacji z producentami szczepionek przeciwko COVID19

"(...) FUNDACJA FINANSUJE WIELE GŁÓWNYCH MEDIÓW, W TYM NPR, BBC, ABC I AL JAZEERA"

Bill Gates jest na dobrej drodze do zdobycia fortuny dzięki powiązaniom Fundacji prowadzonej wraz z żoną z gigantami produkującymi szczepionki: GlaxoSmithKlein, Merck, Novartis, Sanofi, Moderna, AstraZeneca

Wielowymiarowe powiązania Fundacji z producentami szczepionek przeciwko COVID19 |Paradyzja

Wielowymiarowe powiązania Fundacji z producentami szczepionek. Wymowny artykuł w The Nation z tego tygodnia informuje o konflikcie interesów, który Fundacja Billa i Melindy Gatesów prowadzi w światowych poszukiwaniach szczepionki przeciwko COVID-19. Zgodnie z artykułem, inwestycje fundacji w firmy pracujące nad szczepionkami COVID-19 stawiają Gatesa „w sytuacji, gdy potencjalnie może czerpać znaczne korzyści finansowe z pandemii COVID-19”.

Wielowymiarowe powiązania Fundacji z producentami szczepionek przeciwko COVID19 |Paradyzja

The Nation przytacza przykład 40 milionów dolarów udziałów fundacji w CureVac, niemieckiej firmie farmaceutycznej, której akcje wzrosły o 400% po wejściu na giełdę w sierpniu. Podobny artykuł Nation z początku tego roku donosi, że Gates Foundation posiada również akcje i obligacje firm farmaceutycznych Merck, GlaxoSmithKline, Novartis i Sanofi, a fundacja przyznaje tym samym firmom dotacje charytatywne na projekty, takie jak opracowywanie nowych leków.

Bill Gates – poważny konflikt interesóW

vaccine
Fot. Needpix.com

AstraZeneca, brytyjska firma farmaceutyczna, która uzyskała wyłączną licencję na kontrolę szczepionki COVID-19 produkowanej przez badania Uniwersytetu Oksfordzkiego, jest uważana za lidera w wyścigu szczepionek. Według The Nation: „Sam Gates opisał swoją fundację jako ściśle zaangażowaną w partnerstwo między AstraZeneca i University of Oxford”. Gates miał wpływ na rozwój uniwersytetu… ponieważ fundacja jest jednym z założycieli i największych sponsorów Koalicji na rzecz Innowacji w zakresie Przygotowania Epidemii, która z kolei finansuje rozwój szczepionek Uniwersytetu Oksfordzkiego (na kwotę około 384 milionów dolarów) ”.

„The Daily Telegraph, Financial Times, Cała sekcja „Globalny rozwój” Guardiana są możliwe dzięki partnerstwu z Gates Foundation”

AstraZeneca otrzymała również 750 milionów dolarów od Global Alliance for Vaccines and Immunization, organizacji, którą Gates Foundation pomogła założyć i którą finansuje do dziś. Pomimo pytań o bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca, rządy na całym świecie już ją kupiły za pieniądze podatników.

Godne uwagi są również dotacje Fundacji Gatesa, w łącznej wysokości 20 milionów dolarów, dla Moderny, której szczepionka została również opisana jako lider COVID-19. Fundacja zawarła z firmą umowę ramową dotyczącą „Globalnego Projektu Zdrowotnego”, która zgadza się przekazać jej do 100 milionów dolarów na rozwój technologii mRNA w zamian za otrzymanie „pewnych niewyłącznych licencji”, które nie zostały jeszcze publicznie określone.

„(…) fundacja finansuje wiele głównych mediów, w tym NPR, BBC, ABC i Al Jazeera”

Mimo wszystko Gates nie ujawnia publicznie swoich konfliktów interesów, występując w telewizji jako ekspert od COVID-19. I, jak donosi The Nation, kiedy Gates napisał artykuł w New England Journal of Medicine, po prostu wymienił konflikty interesów jako „liczne”. Według Forbesa, od wybuchu pandemii Gates odnotował wzrost swojej osobistej wartości netto o ponad 10 miliardów dolarów.

the guardian
Fot. screenshot The Guardian

Pomimo szczerej deklaracji Fundacji Gates, że będzie dążyć do „obopólnie korzystnych możliwości” z producentami szczepionek, rzadko można znaleźć doniesienia w głównych mediach o konfliktach interesów fundacji. Może to wynikać z faktu, że fundacja finansuje wiele głównych mediów, w tym NPR, BBC, ABC i Al Jazeera, a także takie publikacje jak The Daily Telegraph i Financial Times. Cała sekcja „Globalny rozwój” Guardiana jest możliwa dzięki partnerstwu z Gates Foundation.

Pełna lista kanałów telewizyjnych, programów telewizyjnych i radiowych, czasopism, gazet, związków, klubów i projektów na smyczy Billa Gates’a znajduje się pod linkiem: https://www.gatesfoundation.org/search#q/k=Inform%20and%20Engage%20Communities

Fundacja inwestuje również w programy szkoleniowe dla dziennikarstwa. Według Seattle Times „eksperci szkoleni w programach finansowanych przez Gatesa piszą felietony, które pojawiają się w mediach od The New York Times do Huffington Post, podczas gdy portale cyfrowe zacierają granicę między dziennikarstwem a spinem”.

Według Roberta F. Kennedy’ego, Jr., prezesa Children’s Health Defense, exposé The Nation „to odświeżająca zmiana dla tych, którzy szukają krytycznych raportów na temat samozwańczego „największego fundatora szczepionek na świecie ”.

 

3 KOMENTARZE

Leave a Reply