Wielka Brytania opłakuje Elżbietę II. Karol III królem

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek na zamku Balmoral w wieku 96 lat - przekazał Pałac Buckingham. Na tronie zasiadała od 1952 r. - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol.

Jej Królewska Mość Elżbieta II, zmarła monarchini Zjednoczonego Królestwa, Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Jej Królewska Mość Elżbieta II, zmarła monarchini Zjednoczonego Królestwa, Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek na zamku Balmoral w wieku 96 lat – przekazał Pałac Buckingham. Na tronie zasiadała od 1952 r. – dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol.

„Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu” – napisano w komunikacie Pałacu Buckingham informującym o śmierci Elżbiety II.

Stan zdrowia królowej pogorszył się w środę – wieczorem Pałac Buckingham poinformował, że ze względu na zalecenie lekarzy, by odpocząć, odwołała ona zaplanowane wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady. Wczesnym popołudniem przekazano, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy w związku z tym, że są oni zaniepokojeni jej stanem zdrowia.

Po podaniu informacji o śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II flaga na Pałacu Buckingham została opuszczona.

„Przez 70 lat Jej Wysokość Królowa poświęciła swoje życie służbie naszemu narodowi i jego dobru. W swoich publicznych obowiązkach była bezinteresowna i mądra, o wspaniałej hojności ducha. Tak właśnie żyła – i tak też przewodziła. Dla milionów ludzi – w całej Wspólnocie Narodów i na całym świecie – uosabiała serce i duszę naszego narodu, była podziwiana i szanowana na całym świecie” – oświadczył najstarszy z żyjących byłych premierów John Major na wieść o śmierci monarchini.

„W tym momencie głębokiego smutku wierzę, że wszyscy stoimy ramię w ramię z Rodziną Królewską, która opłakuje stratę tak ukochanej osoby. Wszyscy straciliśmy kogoś bardzo cennego, a w czasie żałoby powinniśmy być wdzięczni, że przez tyle lat byliśmy obdarzeni takim przykładem obowiązku i przywództwa” – dodał.

Leave a Reply