Wielka Brytania objęła sankcjami dwóch oligarchów związanych z Abramowiczem

Wielka Brytania objęła w czwartek sankcjami dwóch kolejnych rosyjskich oligarchów, Eugene'a Tenenbauma i Dawida Dawidowicza, którzy są bliskimi współpracownikami innego oligarchy, Romana Abramowicza - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych.

Londyn. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. ANDY RAIN PAP/EPA
Londyn. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. ANDY RAIN PAP/EPA

Wielka Brytania objęła w czwartek sankcjami dwóch kolejnych rosyjskich oligarchów, Eugene’a Tenenbauma i Dawida Dawidowicza, którzy są bliskimi współpracownikami innego oligarchy, Romana Abramowicza – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych.

Jak podało w komunikacie MSZ, wartość aktywów, z którymi wiązani są obaj oligarchowie, to 10 mld funtów, a czwartkowa decyzja oznacza, że liczba oligarchów i członków ich rodzin, na których nałożono sankcje po rosyjskiej napaści na Ukrainę, wzrosła do 106.

Tenenbaum sam określa się jako jeden z najbliższych biznesowych partnerów Abramowicza, jest m.in. jednym z dyrektorów klubu piłkarskiego Chelsea Londyn, który Abramowicz obecnie sprzedaje, a w dniu rosyjskiej napaści na Ukrainę przejął kontrolę nad wiązaną z nim firmą inwestycyjną Evrington Investments Limited. W marcu tę samą firmę przejął z kolei Dawidowicz, który opisywany jest jako pozostająca w cieniu prawa ręka Abramowicza.

Obaj mają zamrożone aktywa, a każdy samolot lub statek, który posiadają, czarterują, kontrolują bądź obsługują zostanie na terenie Wielkiej Brytanii zatrzymany. Ponadto na Dawidowicza nałożono zakaz wjazdu do tego kraju. Sam Abramowicz został objęty sankcjami przez Wielką Brytanię w marcu.

Leave a Reply