Wiceszef MSZ: Widzimy bardzo duży potencjał rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami

Jeśli czasem w niektórych sprawach z Niemcami się nie zgadzamy, to pozostajemy dla Niemiec jednym z najważniejszych partnerów. Mało kto sobie zdaje sprawę, że kraje Grupy Wyszehradzkiej, są dla Niemiec najważniejszym partnerem handlowym na świecie - mówi wiceszef MSZ Paweł Jabłoński dla "Polski Times".

Wiceszef MSZ: Widzimy bardzo duży potencjał rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami

Jeśli czasem w niektórych sprawach z Niemcami się nie zgadzamy, to pozostajemy dla Niemiec jednym z najważniejszych partnerów. Mało kto sobie zdaje sprawę, że kraje Grupy Wyszehradzkiej, są dla Niemiec najważniejszym partnerem handlowym na świecie – mówi wiceszef MSZ Paweł Jabłoński dla “Polski Times”.

Wiceszef resortu spraw zagranicznych w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla “Polski Metropolii Warszawskiej” został m.in. zapytany, jak będzie wyglądać współpraca z nowym rządem i nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

“Nie spodziewamy się zasadniczej zmiany. Na pewno będą nieco inaczej rozłożone akcenty w różnych elementach współpracy. Myślę, że w niektórych nastawienie do Polski będzie lepsze, a w niektórych mogą te relacje być trudniejsze” – ocenił Jabłoński zaznaczając, że “zmiana ma raczej charakter ewolucyjny”.

“Będzie to pochodną decyzji nowego niemieckiego rządu, jakie stawia sobie priorytety. W koalicji rządzącej w Niemczech są dwie nowe partie, należy się więc spodziewać, że część elementów, które są zawarte w programach tych partii, będzie w większym niż dotąd stopniu realizowana przez nowy rząd. Z całą pewnością widzimy bardzo duży potencjał rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami” – podkreślił wiceszef resortu spraw zagranicznych.

“Nasze gospodarki w tej chwili już są ze sobą bardzo mocno spięte, co było widać w trakcie pandemii, kiedy dynamika polskiej gospodarki bardzo mocno przyczyniła się do ograniczenia negatywnych skutków dla gospodarki niemieckiej. Nasze rynki w wielu obszarach bardzo ze sobą współpracują i z pewnością na tym się skupimy” – powiedział wiceminister.

Jabłoński: Polska jest dla Niemiec jednym z ważniejszych partnerów

Wiceszef MSZ został również zapytany o czym świadczy to, że przedstawiciele nowego rządu Niemiec przyjechali z wizytą do Polski, jako do jednego z pierwszych krajów. “To potwierdzenie tego, o czym my mówimy od dawna – nawet jeśli czasami w niektórych sprawach z Niemcami się nie zgadzamy, to pozostajemy dla Niemiec jednym z najważniejszych partnerów” – mówił.

“Dziś mało kto sobie zdaje sprawę z tego, że cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej, są dla Niemiec najważniejszym partnerem handlowym na świecie. Mamy wyższą wymianę handlową z Niemcami, niż nie tylko inne kraje UE, tak jak np. Francja, ale także niż Chiny. Jesteśmy naprawę niezwykle ważni z punktu widzenia Niemiec jak partner – i politycznie, i gospodarczo” – zapewnił.

“A to, że się nie zgadzamy, spieramy, mamy inne wizje tego, jak powinna wyglądać Europa, to jest naturalne – i o tym także trzeba rozmawiać. To, że nowy rząd niemiecki zaczyna swoje urzędowanie i działalność w polityce międzynarodowej właśnie od rozmów z Francją i z Polską, jako państwami, które uznają za swoich najważniejszych partnerów, to jest po prostu odzwierciedlenie rzeczywistości” – dodał wiceszef MSZ.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply