Wiceszef MSZ o Gorbaczowie: zapisał się pozytywnie w historii, choć prawdopodobnie wbrew swojej woli

Jest to człowiek, który doprowadził do upadku ZSRR i z tego powodu na pewno zapisał się pozytywnie w historii, choć prawdopodobnie wbrew swojej woli - powiedział w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński o Michaile Gorbaczowie.

Kerkrade, Holandia, 14.11.2008. Michaił Gorbaczow. Fot. MARCEL VAN HOORN PAP/EPA
Kerkrade, Holandia, 14.11.2008. Michaił Gorbaczow. Fot. MARCEL VAN HOORN PAP/EPA

Jest to człowiek, który doprowadził do upadku ZSRR i z tego powodu na pewno zapisał się pozytywnie w historii, choć prawdopodobnie wbrew swojej woli – powiedział w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński o Michaile Gorbaczowie.

Wiceszef resortu dyplomacji na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia został zapytany o ocenę ostatniego przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa, który zmarł we wtorek w wieku 91 lat. „Na pewno jest to człowiek, który doprowadził do upadku ZSRR i z tego powodu na pewno zapisał się pozytyw

Wiceszef MSZ wyjaśnił, że Gorbaczow „nie miał zamiaru doprowadzić do upadku Związku Radzieckiego, tylko do jego przebudowy i wzmocnienia”. „On bardzo otwarcie to głosił i starał się nawet do ostatnich chwil to wprowadzać, także używając przecież przemocy wobec Litwy, która ogłosiła niepodległość w styczniu 1991 r. To najprawdopodobniej na jego rozkaz, a na pewno za jego wiedzą, doszło do ataków na ludność cywilną, zginęło kilkanaście osób w Wilnie. Trzeba o tym pamiętać” – podkreślił Jabłoński.

„Jak dziś słyszymy, że był to wielki przywódca i mąż stanu, to może na tle innych, wcześniejszych przywódców Związku Sowieckiego nie popełnił aż tak poważnych zbrodni, ale ponosi odpowiedzialność, jak wszyscy twórcy tego zbrodniczego systemu” – ocenił wiceszef resortu dyplomacji.

We wtorek w wieku 91 lat zmarł ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow. W 1985 r. został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR). Był też pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR.

Z jego inicjatywy rozpoczęła się trwająca w latach 1985-1991 próba wielostronnych reform w państwie znana jako „pieriestrojka” – przebudowa.

W 1990 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w zakończenie zimnej wojny.

Według rosyjskich mediów, Gorbaczow zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczy obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 r.

Leave a Reply