Wiceszef MSZ: Mam zapewnienie, że jeśli sytuacja się pogorszy USA przyślą dalsze siły

Mamy zapewnienie od Stanów Zjednoczonych, że jeśli sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie się pogorszy, są gotowe do dalszego wzmacniania wschodniej flanki NATO - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Wiceszef MSZ: Mam zapewnienie, że jeśli sytuacja się pogorszy USA przyślą dalsze siły

Mamy zapewnienie od Stanów Zjednoczonych, że jeśli sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie się pogorszy, są gotowe do dalszego wzmacniania wschodniej flanki NATO – powiedział w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Przydacz relacjonował w poniedziałek podczas briefingu prasowego swoje rozmowy z doradcami prezydenta Joe Bidena odpowiedzialnymi za Europę i Rosję – Amandą Sloat i Erikiem Greenem – a także z dygnitarzami z Departamentu Stanu.

Pytany o perspektywy dalszego wzmacniania wschodniej flanki NATO, minister odparł: „Mam zapewnienie, że w razie pogarszania się sytuacji bezpieczeństwa Stany Zjednoczone są gotowe do podejmowania dalszych kroków”. Dodał, że choć „trzeba uzbroić się w cierpliwość”, co do konkretów tych decyzji, to Amerykanie mają zamiar działać zarówno w formacie dwustronnym, jak i na forum NATO.

Przydacz stwierdził, że rozmowy z amerykańskimi dyplomatami były nadspodziewanie długie oraz konkretne i produktywne, co świadczy jego zdaniem o zainteresowaniu USA polską perspektywą na kryzys. Dotyczyły m.in. możliwej reakcji sankcyjnej, zarówno przeciwko Rosji, jak i Białorusi.

„Polska ma tutaj ważną rolę w ustanawianiu jednej pozycji Unii Europejskiej i Amerykanie to doceniają” – oznajmił minister. „Polskie stanowisko jest tutaj słuchane, to też miało duże znaczenie dla strony amerykańskiej, również w dniu wizyty kanclerza Niemiec. To, że Polska perspektywa była ważna tuż przed tym spotkaniem, pokazuje rolę Polski w polityce amerykańskiej” – dodał.

Przydacz: tematem rozmów różne scenariusze agresji przeciwko Ukrainie i możliwe przejęcie uchodźców przez Polskę

Przydacz poinformował, że dyskutował też z otoczeniem prezydenta Bidena na temat różnych scenariuszy ewentualnej agresji przeciwko Ukrainie, a także o możliwym przyjęciu uchodźców przez Polskę. Według szacunków Pentagonu, pełnowymiarowa rosyjska inwazja na Ukrainę może spowodować exodus do 5 milionów Ukraińców.

„Polska jako państwo sąsiedzkie ma gigantyczną rolę do odegrania. Jesteśmy w kontakcie nie tylko USA, ale też z innymi sojusznikami. Trzeba być przygotowanym na wszystkie scenariusze” – dodał.

Innym tematem rozmów było bezpieczeństwo energetyczne. Przydacz stwierdził, że Amerykanie doceniają polskie działanie w tej sprawie, m.in. budowę terminala lNG oraz nadal trwającą budowę rurociągu Baltic Pipe, co zwiększy bezpieczeństwo energetyczne całego regionu.

„Zgodziliśmy się z Amerykanami, że więcej państw, w tym tych na Zachodzie powinno również stosować taką politykę, bo dalsze uzależnianie się od rosyjskich surowców nie przynosi stabilności, ale wręcz przeciwnie, jest wykorzystywane do destabilizacji i wpływania na decyzje polityczne w tych najważniejszych stolicach” – powiedział minister.

Leave a Reply