Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznaje: Większość chorych na COVID-19 przechodzi chorobę łagodnie

Spośród 2392 osób zmarłych w czasie pandemii jedynie 311 nie miało chorób współistniejących - przyznaje sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia, Sekretarz Stanu Waldemar Kraska

Spośród 2392 osób zmarłych w czasie pandemii jedynie 311 nie miało chorób współistniejących – przyznaje sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Waldemar Kraska.

W ostatnich dniach statystyki dotyczące potwierdzonych przypadków koronawirusa pogorszyły się znacznie. Pierwszy raz od początku pandemii dzienna liczba nowych zakażeń przekroczyła 1000 osób.

Wiceminister przyznał szczerze, że zdecydowana większość, bo około 90% zakażonych COVID-19 przechodzi chorobę łagodnie lub bezobjawowo. Zauważa jednak, że „ostatnie zestawienie pokazuje, że 311 osób, które zmarły, nie miało żadnych chorób współistniejących”.

Większość z osób zmarłych na koronawirusa bez wcześniejszych schorzeń i chorób było w wieku podeszłym. Według statystyk znacznie więcej ludzi umiera jednak na inne choroby, w tym niewydolność serca, zawały czy nowotwory.

Porównywalne śmiertelne żniwo jak koronawirus zbiera w Polsce każdego roku sezonowa grypa, która mimo wszystko nie jest dostatecznym powodem dla rządu, by zamykać przedsiębiorstwa, ograniczać Polakom wolność i wprowadzać nieuzasadnione restrykcje na okres jesienno-zimowy.

Krajach takich jak Szwecja, które nie wprowadziły większych restrykcyj ani nie zamykały swoich gospodarek na czas pandemii statystyki zgonów oraz zachorowań śą porównywalne ze statystykami w krajach, które restrykcje wprowadzały od samego początku. Wydaje się więc, że światowy lockdown nie wpłynął w żaden sposób na zachorowalność i śmiertelność na COVID-19.

Leave a Reply