WHO przedstawiło nazwy nowych wariantów COVID-19 z obawy przed napiętnowaniem krajów zgłaszających nowe mutacje.

„Żaden kraj nie powinien być piętnowany za wykrywanie i zgłaszanie wariantów” - napisała na Twitterze Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO COVID-19. Użytkownicy Twittera wyśmiali nowy pomysł Światowej Organizacji Zdrowia.

WHO przedstawiło nazwy nowych wariantów Covid-19. Z obawy przed napiętnowaniem krajów zgłaszających nowe mutacje

WHO Przedstawiło nazwy nowych wariantów wirusa, by kraje zgłaszające nową mutację, nie były za to szykanowane. „Żaden kraj nie powinien być piętnowany za wykrywanie i zgłaszanie wariantów” – napisała na Twitterze Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO COVID-19. Użytkownicy Twittera wyśmiali nowy pomysł Światowej Organizacji Zdrowia.

WHO wydaje się być znudzone ciągłym nic nierobieniem i zaczęło wymyślać nazwy dla nowych mutacji wirusa COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała nowy system nazewnictwa wariantów wirusa SARS-CoV-2, aby uniknąć nadawania im nazw według krajów, w których zostały wykryte po raz pierwszy, takich jak Wielka Brytania.

Jak możemy przeczytać na stronie Światowej Organizacji Zdrowia, WHO we współpracy z partnerami, sieciami ekspertów, władzami krajowymi, instytucjami i badaczami, monitoruje i ocenia ewolucję SARS-CoV-2 od stycznia 2020r.

Pod koniec 2020 r., pojawienie się wariantów, które stanowiły zwiększone zagrożenie dla globalnego zdrowia publicznego, skłoniło organizację do scharakteryzowania konkretnych wariantów zainteresowania (VOI) i wariantów wzbudzających obawy (LZO), aby nadać priorytet globalnemu monitorowaniu i badaniom, a ostatecznie informowaniu o trwającej reakcji na pandemię COVID-19.

Maria DeJoseph Van Kerkhove, amerykańska epidemiolog chorób zakaźnych, napisała na swoim koncie twitterowym, że WHO ogłosiło nowe, łatwe do wypowiedzenia etykiety dla SARSCoV2.

Nowe nazwy dla tego samego produktu

Ustalone systemy do nazewnictwa i śledzenia linii genetycznych SARS-CoV-2 przez GISAID, Nextstrain i Pango są obecnie i będą używane przez naukowców w badaniach naukowych. Aby pomóc w publicznych dyskusjach na temat wariantów, WHO zwołała grupę naukowców z grupy roboczej WHO Virus Evolution, sieci laboratoriów referencyjnych WHO COVID-19, przedstawicieli GISAID, Nextstrain, Pango oraz dodatkowych ekspertów w dziedzinie wirusologii, nomenklatury drobnoustrojów i komunikacji z kilku kraje i agencje do rozważenia łatwych do wymówienia i nie stygmatyzujących etykiet dla VOI i VOC.

W chwili obecnej ta grupa ekspertów zaleciła stosowanie oznaczonych literami alfabetu greckiego, tj. Alpha, Beta, Gamma, co będzie łatwiejsze i bardziej praktyczne do omówienia przez osoby pozanaukowe.

Brytyjska odmiana B.1.1.7 zdaniem WHO powinna zmienić nazwę na Alpha, południowoafrykańska B.1.351 na Beta, Gamma to nowe opakowanie brazylijskiej odmiany P.1 , a indyjski wariant B.1.617.2 miałby się nazywać Delta.

WAŻNE! Pfizer, Moderna, J&J i AstraZeneca ukończą eksperymenty nie dalej, jak do 2023! Podpiszesz vax’listę, vax’dojczu?

Żaden kraj nie powinien być piętnowany za wykrywanie i zgłaszanie wariantów

Na całym świecie potrzebujemy solidnego nadzoru wariantów, w tym epi, molekularnych i sekwencjonowania, które mają być przeprowadzane i udostępniane. Musimy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 – ostrzega Van Kerkhove.

„Etykiety VOI / VOC są proste, łatwe do wymówienia i zapamiętania oraz są oparte na alfabecie greckim, systemie wybranym po szerokich konsultacjach i przeglądzie kilku potencjalnych systemów” – dodaje.

„Nie zastąpią istniejących nazw naukowych, ale mają na celu pomóc w publicznej dyskusji na temat VOI / VOC.”

USA: Nastolatek ląduje w szpitalu z trzema zakrzepami w mózgu po podaniu szczepionki COVID-19 firmy Pfizer BioNtech

„Żaden kraj nie powinien być piętnowany za wykrywanie i zgłaszanie wariantów” – napisała na Twitterze Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO COVID-19.

Dwa rodzaje wariantów

Warianty niepokoju
Wariant SARS-CoV-2, który spełnia definicję VOI (patrz tabelkę poniżej) i, poprzez ocenę porównawczą, wykazał, że jest powiązany z jedną lub kilkoma z następujących zmian o stopniu globalnego znaczenia dla zdrowia publicznego:

  • Zwiększenie zdolności przenoszenia lub szkodliwa zmiana w epidemiologii COVID-19; lub
  • Wzrost zjadliwości lub zmiana klinicznej prezentacji choroby; lub
  • Spadek skuteczności środków zdrowia publicznego i środków socjalnych lub dostępnej diagnostyki, szczepionek, terapii
Źródło: WHO
Źródło: WHO

Warianty zainteresowań
Izolat SARS-CoV-2 jest wariantem będącym przedmiotem zainteresowania (VOI), jeśli w porównaniu z izolatem referencyjnym jego genom ma mutacje o ustalonych lub podejrzewanych implikacjach fenotypowych oraz:

  • został zidentyfikowany jako powodujący transmisję przez społeczność / wiele przypadków / klastrów COVID-19 lub został wykryty w wielu krajach; LUB
  • jest w inny sposób oceniany jako VOI przez WHO w porozumieniu z Grupą Roboczą WHO SARS-CoV-2 Virus Evolution
Źródło: WHO
Źródło: WHO

Twitter szydzi

Pod twittem Kerkhovej pojawiały się prześmiewcze komentarze:

„Nikt publicznie nie zapamięta tych nowych nazw i ich nie użyje. Dobry zamiar, ale bezużyteczny”

„Co się stanie, jeśli/kiedy dojdziecie do Omegi, a mutacji będzie więcej?

„Alfabet grecki jest ofensywny. Greckie rządy poddały kilka krajów barbarzyńskim torturom analnym. Czas nie leczy wszystkich ran.”

„Co za dyrdymały – mnóstwo różnych nazw dla tej samej, cholernej, rzeczy.”

Public Health England nie zdecydowało jeszcze, czy przyjąć nową konwencję nazewnictwa.

Całe szczęście WHO wraca do greki, ponieważ w niektórych częściach świata cywilizowanego, od klasycznych języków używanych w świecie nauki odchodzi się z obrzydzeniem:

Postęp postępu. Walcząc z rasizmem prestiżowy Uniwersytet Princeton znosi obowiązkowe języki klasyczne

1 KOMENTARZ

Leave a Reply