Według nowych badań fluor jest toksyczny dla rozwijającego się mózgu |Nadszedł czas, aby chronić rozwijające się dzieci przed fluorem [VIDEO]

W zeszłym tygodniu amerykański Narodowy Program Toksykologiczny (NTP) opublikował systematyczny przegląd wszystkich opublikowanych badań oceniających potencjalną neurotoksyczność fluoru

Coraz więcej dowodów sugeruje, że fluor może hamować rozwój mózgu i obniżać iloraz inteligencji dzieci. Stany Zjednoczone muszą ponownie przemyśleć ekspozycję na tę substancję w przypadku kobiet w ciąży i dzieci.

Według nowych badań fluor jest toksyczny dla rozwijającego się mózgu. Dyskusja na temat fluoryzacji wody pitnej – jednej z najbardziej spolaryzowanych, długotrwałych kontrowersji związanych z wysokim poziomem decybeli w zdrowiu publicznym – została wznowiona, gdy nowe badania wykazały, że fluor jest toksyczny dla rozwijającego się mózgu.

W zeszłym tygodniu amerykański Narodowy Program Toksykologiczny (NTP) opublikował systematyczny przegląd wszystkich opublikowanych badań (kliknij badania)oceniających potencjalną neurotoksyczność fluoru; nie odniesiono się do korzyści płynących ze stosowania fluoru w zmniejszaniu próchnicy zębów. Komisja Narodowej Akademii Nauk, Medycyny i Inżynierii dokona przeglądu tej jesieni. W tym obszernym raporcie przeanalizowano setki badań na ludziach i zwierzętach, dotyczących wpływu fluoru na mózg i funkcje poznawcze. W większości wysokiej jakości badań, choć nie we wszystkich, oceniano stężenia fluoru, które były około dwa razy większe niż dodawane do wody pitnej lub wyższe. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie dowody, ich wniosek brzmiał: „Przypuszcza się, że fluor stanowi zagrożenie dla rozwoju poznawczego u ludzi”.

Wniosek NTP został wzmocniony przez syntezę wysokiej jakości badań pokazujących, że dzieci, które były narażone na większe ilości fluoru podczas wczesnego rozwoju mózgu, uzyskały o około 3 do 7 punktów mniej w testach IQ.

Ich konkluzja jest konsekwentna; około 75 procent Amerykanów korzystających z lokalnych systemów wodnych ma fluor w wodzie wodociągowej. Woda jest głównym źródłem fluoru dla ludzi żyjących w społecznościach z fluoryzacją wody.

Niektórzy zwolennicy zdrowego żywienia idą o krok dalej. W 2016 roku grupa obywateli zwróciła się do Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) o zaprzestanie dodawania fluoru do wody pitnej, ponieważ jest toksyczny

Kiedy wiemy wystarczająco dużo, aby zrewidować długo utrzymywane przekonania? Przypomina nam się odkrycie neurotoksycznego działania ołowiu, które doprowadziło do skutecznego zakazu stosowania ołowiu w benzynie i farbach. Pomimo wczesnych ostrzeżeń przed toksycznością ołowiu, działania regulacyjne mające na celu zmniejszenie narażenia na ołów w dzieciństwie zostały podjęte dopiero po upływie dziesięcioleci badań i zatruciu kolejnych milionów dzieci.

Wiemy, że rozwijający się mózg jest niezwykle wrażliwy na niewielkie stężenia ołowiu i innych toksycznych chemikaliów. Ponadto nieodwracalny wpływ toksycznych chemikaliów na szybko rozwijający się mózg dzieci uwydatnia potrzebę profilaktyki.

Brak działania na podstawie zgromadzonych dowodów rodzi głębokie i niepokojące pytania.

Dlaczego przekonania o bezpieczeństwie fluoru są tak nieprzejednane w obliczu konsekwentnych dowodów, że jest inaczej?

Koszty przewyższają korzyści

Fluor nie przynosi żadnych korzyści płodowi i niemowlęciu, a – jak pokazano na poniższym filmie – nowe dowody sugerują, że fluor jest toksyczny dla rozwijającego się mózgu na poziomach rutynowych występujących w populacji ogólnej.


Zalety fluoru w profilaktyce próchnicy mają głównie charakter miejscowy i pojawiają się dopiero po pojawieniu się zębów w ustach dziecka. Na szczęście kobiety w ciąży mogą stosować fluoryzowaną pastę do zębów, a jeśli chcą zrobić więcej, aby zapobiegać próchnicy, mogą ograniczyć spożycie cukru, który jest główną przyczyną próchnicy.

Utrata pojedynczego punktu IQ dla pojedynczego dziecka jest niezauważalna, ale społeczny koszt utraty 5 lub więcej punktów IQ przez miliony dzieci jest ogromny. Zmniejszenie nawet o jeden punkt IQ przekłada się na 2-procentowe zmniejszenie produktywności ekonomicznej w ciągu całego życia (około 20 000 USD), nie wspominając o dodatkowych kosztach edukacyjnych wymaganych w przypadku dzieci z niższym IQ.

Wiele organizacji zdrowotnych i dentystycznych w Ameryce Północnej zaleca fluoryzację wody w społeczności. Biorąc pod uwagę wagę dowodów, że fluor jest toksyczny dla rozwijającego się mózgu, nadszedł czas, aby organizacje zdrowotne i organy regulacyjne zweryfikowały swoje zalecenia i przepisy, aby zapewnić ochronę kobiet w ciąży i ich dzieci.

Możemy działać już teraz, zalecając kobietom w ciąży i niemowlętom ograniczenie spożycia fluoru.

Specjalistyczne systemy filtracji wody mogą być używane do usuwania fluoru z wody wodociągowej dla kobiet w ciąży i niemowląt karmionych sztucznym mlekiem. Kobiety w ciąży mogą również unikać czarnej herbaty, która nadmiernie gromadzi fluor. Dobra wiadomość dla wszystkich kobiet jest taka, że ​​w mleku kobiecym jest mało fluoru. Woda butelkowana zawiera zazwyczaj mniejsze ilości fluoru niż woda fluorowana z kranu .

Niektórzy zwolennicy zdrowego żywienia idą o krok dalej. W 2016 roku grupa obywateli zwróciła się do Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) o zaprzestanie dodawania fluoru do wody pitnej, ponieważ jest toksyczny. EPA odrzuciła petycję. W odpowiedzi grupa obywateli podjęła bezprecedensowy krok i pozwała EPA do sądu federalnego. Prawnicy EPA bez przekonania argumentowali, że nauka jest niewystarczająca i stwierdzili, że Agencja nie ma środków na regulację fluoru zgodnie z ustawą o kontroli substancji toksycznych (TSCA).

W sierpniu sędzia Edward Chen z Dziewiątego Okręgu odroczył wydanie orzeczenia w sprawie tego, czy fluoryzacja stwarza nieuzasadnione ryzyko, do czasu opublikowania przez NTP raportu.

Nowe dowody kwestionują istniejące zasady dotyczące bezpieczeństwa fluoru dla rozwijających się mózgów niemowląt. Biorąc pod uwagę, że dostępne są bezpieczne alternatywy i nie ma korzyści z fluoru na zęby niemowląt, zanim się pojawią

Nadszedł czas, aby chronić tych, którzy są najbardziej narażeni.

Bruce Lanphear jest lekarzem i profesorem na Simon Fraser University.

 

 

Leave a Reply