Wąsik o budowie zapory na granicy: będzie kilka-kilkanaście przypadków wywłaszczenia

Wedle mojego wstępnego rozeznania w związku z budową zapory na granicy z Białorusią będzie kilka lub kilkanaście przypadków wywłaszczenia - poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podczas pierwszego czytania rządowego projektu o budowie zabezpieczenia granicy państwowej.

Wąsik o budowie zapory na granicy: będzie kilka-kilkanaście przypadków wywłaszczenia

Wedle mojego wstępnego rozeznania w związku z budową zapory na granicy z Białorusią będzie kilka lub kilkanaście przypadków wywłaszczenia – poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podczas pierwszego czytania rządowego projektu o budowie zabezpieczenia granicy państwowej.

W Sejmie na wspólnym posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych trwa w środę pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Projekt zgłoszony przez MSWiA jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Projektowana ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią.

Wąsik: zależy nam, aby osoby których dotknie wywłaszczenie, nie czuły się poszkodowane

Podczas dyskusji poseł Lewicy Paweł Krutul zapytał przedstawiającego założenia projektu wiceszefa MSWiA o przewidywaną w projekcie możliwość wywłaszczenia obywateli z nieruchomości niezbędnej do budowy bariery. “Ile osób mogą dotknąć wywłaszczenia przy pasie granicznym z Białorusią?” – pytał.

“Wedle mojego wstępnego rozeznania – i tu nie jestem w stanie panu posłowi zagwarantować, oczywiście – to będzie kilka lub kilkanaście przypadków” – powiedział Wąsik. “Będziemy robili wszystko, żeby nie było takiej potrzeby” – zaznaczył.

Jak zapewnił, rządowi zależy na tym, aby osoby, których dotknie wywłaszczenie, nie czuły się poszkodowane. Nawiązał przy tym do projektowanego przepisu, zgodnie z którym właścicielom za nabycie praw do nieruchomości lub jej części przysługiwać będzie wynagrodzenie lub nieruchomość odtworzeniowa o wartości 50 proc. wyższej niż uprawdopodobniona jako należna.

Z kolei poseł Lewicy Andrzej Rozenek dopytywał o skutki budowy dla środowiska. “Jak wiemy, wojna hybrydowa, którą nam wywołał Łukaszenko, prędzej czy później się skończy, natomiast kwestie środowiskowe pozostaną nadal aktualne i ważne” – podkreślił. “W jaki sposób możemy to zabezpieczyć i czy w ogóle możemy, czy poświęcimy po prostu ten element dla bezpieczeństwa naszych granic” – pytał Rozenek.

Budowa zapory na granicy

Wąsik podkreślił, że zapora będzie przechodzić przez tereny różnego typu – rolnicze, przyleśne, bagienne i szuwarowe. “Tam będziemy budowali konstrukcję pewnie lżejszą niż na głównych odcinkach” – powiedział wiceszef MSWiA. Jak wskazał, zastosowane tu zostaną doświadczenie i greckie, i węgierskie, i hiszpańskie.

Zgodnie ze zgłoszonym przez MSWiA projektem ustawa określi zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia – bariery – na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE. Inwestycja będzie celem publicznym. Projekt zakłada m.in. że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

Leave a Reply