Chiny: Walka Komunizmu z Islamem |Znika Meczet Po Meczecie

Wojująca Islamofobia: Zapuszczanie brody, post i czytanie Koranu zostały uznane przez rząd za podejrzane zachowanie i stanowiły wystarczający powód, aby zostać internowanym w obozach. |Byli więźniowie mówili, że zostali rażeni prądem przez...

Free image/jpeg, Resolution: 2000x1500, File size: 146Kb, ?llustration of China map

Chiny niszczą kopuły słynnych meczetów, podczas gdy kulturowe ujednolicanie trwa w najlepsze. Walka Komunizmu z Islamem


Chiny od lat prowadzą kampanię przeciwko wpływom islamu, usuwając elementy dekoracyjne z budynków, znaków, a teraz z meczetów. Widać, że chińska kampania stłumienia islamu nabiera tempa, ponieważ władze usuwają arabskie kopuły i elementy dekoracyjne z meczetów w całym kraju.

W głównym meczecie w Yinchuan, stolicy prowincji Ningxia, gdzie mieszka większość chińskiej mniejszości etnicznej muzułmańskiej Hui, zaobserwowano gwałtowne zmiany.

Jasnozielone kopuły w kształcie cebuli i złote minarety, które kiedyś wznosiły się w niebo na szczycie meczetu Nanguan, zostały rozebrane. Usunięto również złoty filigran w stylu islamskim, ozdobne łuki i arabskie pismo, które wcześniej zdobiło meczet.

To, co pozostaje, jest nie do poznania – ponury, szary, prostokątny obiekt z napisem „Nanguan Mosque” napisanym po chińsku, jak pokazano na zdjęciach opublikowanych w Internecie przez Christinę Scott, zastępcę szefa brytyjskiej misji w Chinach, podczas niedawnej podróży.

„Serwis TripAdvisor zasugerował, że meczet Nanguan w Yinchuan jest wart odwiedzenia” – napisała pani Scott na Twitterze wraz ze zdjęciami „przed i po”. „Tylko tak wygląda teraz, po„ renowacji ”. Kopuły, minarety, wszystko zniknęło. Oczywiście nie wolno też przyjmować gości. Jakie to przygnębiające ”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii powiedziało: „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni restrykcjami wobec islamu i innych religii w Chinach. Wzywamy Chiny do poszanowania wolności religii lub przekonań, zgodnie z konstytucją i zobowiązaniami międzynarodowymi ”.

„Czy to Dalajlama, Papież, czy też głowa Falun Gong [grupy duchowej], państwo tego nie toleruje”

Kopuły kształtu cebuli w stylu islamskim i elementy dekoracyjne są również wycinane z meczetów w sąsiedniej prowincji Gansu, w której znajduje się Linxia, miasto zwane „Małą Mekką” ze względu na swoją historię jako centrum wiary i kultury islamskiej w Chinach.

Wymazanie islamskich elementów dekoracyjnych z meczetów to kolejny krok podejmowany przez chińskie władze pod przywództwem przywódcy partii komunistycznej Xi Jinpinga, który poprzysiągł religię „Sinicise”.

Niedawno koronawirus zapewnił władzom chińskim wygodną osłonę, dzięki której wiele meczetów będzie zamkniętych – nawet gdy Pekin ogłasza zwycięstwo nad pandemią.

Chiny od lat prowadzą kampanię przeciwko wpływom islamu, usuwając elementy dekoracyjne i arabskie pismo z budynków, znaków i łuków, a teraz atakują meczety w Ningxia i innych prowincjach.

W Sinkiangu sytuacja przybrała szczególnie złowrogi obrót w obozach „reedukacyjnych”, w których więźniowie poddawani są przerażającym torturom fizycznym, politycznej indoktrynacji i pracy przymusowej. Zapuszczanie brody, post i czytanie Koranu zostały uznane przez rząd za podejrzane zachowanie i stanowiły wystarczający powód, aby zostać internowanym w obozach.

Byli więźniowie powiedzieli „The Telegraph”, że zostali porażeni prądem przez pałki do bydła, zmuszeni do złożenia przysięgi lojalności wobec partii rządzącej i zmuszeni do pracy w fabrykach produkujących rękawice za niewielką pensję. Szkoły, które wcześniej uczyły języka arabskiego i szkoliły imamów, również zostały zmuszone do zamknięcia, donosi The Telegraph. Zamiast tego, według chińskich mediów państwowych, rząd utworzył specjalne szkoły, aby szkolić imamów, aby mieli „właściwe stanowisko polityczne”.

Chińskie władze „naprawdę martwią się o zewnętrzne wpływy i autorytet religijny” – powiedział Dru Gladney, ekspert ds. Mniejszości etnicznych w Chinach i profesor antropologii w Pomona College.

Bycie religijnym „stanowi zagrożenie dla władzy politycznej państwa; jesteście lojalni wobec władz spoza Chin ”- powiedział Gladney.

„Czy to Dalajlama, Papież, czy też głowa Falun Gong [grupy duchowej], państwo tego nie toleruje”.

Zdjęcia wygnanego tybetańskiego przywódcy duchowego Dalajlamy są zakazane, chociaż zdjęcia pana Xi są dozwolone i zalecane, jak zauważyli zagraniczni dziennikarze podczas niedawnej zorganizowanej przez rząd podróży do Tybetu.

„Xi centralizuje władzę” – powiedział David Stroup, wykładowca na Uniwersytecie w Manchesterze, który studiował mniejszości etniczne w Chinach.

Istnieje zainteresowanie „budowaniem tożsamości państwa narodowego” – powiedział.

Rzeczywiście, pan Xi mówił o „chińskim śnie” – dążeniu do wspierania wspólnej tożsamości, posunięciu, na który stawia partia komunistyczna, zapewni większą stabilność polityczną w dłuższej perspektywie.

Eksperci twierdzą jednak, że kampania tłumienia w dłuższej perspektywie przyniesie odwrotny skutek.

„Stwarzają więcej niechęci wśród społeczności muzułmańskich i zamierzają popchnąć jakąś ich część do bardziej radykalnych rozwiązań” – powiedział Gladney.

Oficjalnie partia rządząca uznaje pięć głównych religii – buddyzm, taoizm, islam, katolicyzm i protestantyzm. Ale w praktyce rząd ściśle kontroluje i reguluje praktykowanie tych wyznań.

Na przykład Chiny od dawna nalegały, aby zatwierdzać nominacje biskupów, zderzając się z absolutną władzą papieską dotyczącą ich wyboru. Nawet wzmianki o „Bogu” i „Biblii” zostały ocenzurowane na podstawie dziecięcych klasyków, takich jak Robinson Crusoe, a zamiast tego zostały przetłumaczone na potrzeby szkolnych programów nauczania jako „dobre niebo” i „kilka książek”.

Tłumienie nie jest „wymierzone wyłącznie w islam, ale islam wydaje się być tępiony najbardziej” – powiedział Rian Thum, starszy pracownik naukowy na Uniwersytecie w Nottingham.

To z powodu szerszej islamofobii w Chinach, biorąc pod uwagę błędne przekonanie, że terroryzm jest powiązany z islamem, powiedział.

Innym powodem jest „zwrot w stronę etnonacjonalizmu jako narracji legitymizującej, dlaczego Partia Komunistyczna powinna być organizacją kierującą Chinami”.

I właśnie dlatego celem są religie uważane za obce – powiedział.

„Jest to etnonacjonalistyczna czystka materiału kulturowego postrzeganego jako obcy ze względu na brak zgodności z etniczną większością”.

Leave a Reply