W środę prawie 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Od początku miesiąca prawie 1,3 tysiąca

W środę funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali niemal 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej; od początku miesiąca to już niemal 1,3 tys. prób - poinformowała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

W środę prawie 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Od początku miesiąca prawie 1,3 tysiąca

W środę funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali niemal 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej; od początku miesiąca to już niemal 1,3 tys. prób – poinformowała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

Straż Graniczna poinformowała w czwartek, że w środę funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 194 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano 3 nielegalnych imigrantów. „To obywatele Afganistanu, pozostałe próby zostały udaremnione” – powiedziała.

Duża presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej

Michalska dodała, że presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej się utrzymuje, a w tylko we wrześniu udaremniono już prawie 1,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Wcześniej Straż Graniczna udostępniła na Twitterze film z kamery termowizyjnej. Na nagraniu zarejestrowanym 7 sierpnia widać przemieszczającą się dużą grupę ludzi. Jak informuje SG, grupa to największa w tym roku grupa cudzoziemców nielegalnie przekraczających granicę. „Grupa liczyła 85 imigrantów, wszyscy to obywatele Iraku. Osoby trafiły do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców” – poinformowano.

O wprowadzenie stanu wyjątkowego okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Po białoruskiej stronie, w Usnarzu Górnym k. Krynek (woj. podlaskie) od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter „wojny hybrydowej”.

W poniedziałek wieczorem większość sejmowa nie poparła uchwały znoszącej stan wyjątkowy jako nieuzasadniony sytuacją w kraju. Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające.

Leave a Reply