W sobotę wielkie sprzątanie Tatr

4 tysiące wolontariuszy wyruszy w sobotę na tatrzańskie szlaki, aby je posprzątać. Akcja Czyste Tatry ekoMałopolska odbędzie się po raz 10.

W sobotę wielkie sprzątanie Tatr

4 tysiące wolontariuszy wyruszy w sobotę na tatrzańskie szlaki, aby je posprzątać. Akcja Czyste Tatry ekoMałopolska odbędzie się po raz 10.

„Każdego roku Czyste Tatry ekoMałopolska spotyka się z olbrzymim zainteresowaniem. Wielu osobom zależy na tym, by dbać o góry” – powiedział w piątek PAP Kajetan Cyganik ze Stowarzyszenia Czysta Polska, organizującego akcję.

W jubileuszowej edycji udział weźmie 4 tys. wolontariuszy. 2,5 tys. z nich otrzyma pełne pakiety wraz z koszulkami i bezpłatnie wejdzie na teren. 1,5 tys. będzie mogło sprzątać góry, ale bez specjalnej koszulki i po uprzednim zakupie biletu wstępu na teren parku. Oni także otrzymają plecaki, worki na śmieci, rękawiczki i prowiant.

TPN zgodził się na darmowy wstęp dla 2,5 tys. osób, mając na uwadze tłumy na szlakach oraz konieczność pozostawienia miejsca dla turystów niezaangażowanych w akcję.

Do udziału w akcji wolontariusze rejestrowali się internetowo

Ci, którzy nie zdecydowali się na wcześniejszą rejestrację, będą mogli to zrobić u wylotu szlaków: do Morskiego Oka, Doliny Kościeliskiej, Doliny Małej Łąki, Doliny Strążyskiej, Doliny Chochołowskiej, w Kuźnicach oraz w Punkcie Informacji Turystycznej pod Gubałówką.

W sobotę w Zakopanem pojawią się również liczni ambasadorzy oraz twórcy internetowi. Pod Gubałówką stanie edukacyjna śmieciarka „Miecia”, a całe wydarzenie będzie transmitowane na żywo w ramach „Studia Czysta Polska”.

„Wspólnie z wolontariuszami, ambasadorami i czołowymi polskimi twórcami internetowymi zadbamy o naszą przyrodę” – powiedział prezes Stowarzyszenia Czysta Polska Maciej Marculanis.

Wśród ambasadorów wydarzenia i jego pierwszych organizatorów jest zwycięzca rajdu Dakar Rafał Sonik. „Od lat podkreślamy, że Czyste Tatry, to nie jest projekt śmieciarski. Nasze jednorazowe uprzątnięcie szlaków niewiele zmieni. Regularnie o czystość w górach dbają wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego, pracownicy PKL, biegacze, czy uczciwi turyści. Naszą misją jest edukacja. Zmiana świadomości i pokazanie, że dbałość o środowisko naturalne to w obecnych czasach najważniejsza misja dla każdego z nas” – zaznaczył Sonik.

W jubileuszowym roku, stowarzyszenie rozszerzyło działania na inne regiony kraju. Od 27 do 28 sierpnia realizować będzie projekty Czysty Bałtyk. Wielkie sprzątanie odbędzie się Półwyspie Helskim oraz w Trójmieście. Towarzyszyć mu będzie konferencja zorganizowana przez United Nations Global Compact Network Poland, poświęcona ochronie klimatu oraz ekosystemów morskich.

Wraz z rozpoczęciem przygotowań do organizacji Czystego Bałtyku, rusza również wielkie sprzątanie całego kraju pod hasłem #CzystaPolska #OdTatrPoBałtyk. W ramach inicjatywy stowarzyszenie roześle 5 tys. pakietów startowych do chętnych osób, by zmotywować ich do posprzątania swojego najbliższego otoczenia. Tym sposobem, we wszystkie działania w 2021 r. zaangażowanych będzie około 14 tys. wolontariuszy.

Leave a Reply