W samej Warszawie w niedzielę nadano ponad 1,5 tys. numerów PESEL obywatelom Ukrainy

W niedzielę w punkcie na PGE Narodowym w Warszawie nadano obywatelom Ukrainy 1503 numery PESEL. Łącznie w ten weekend wydano ich 2623 - poinformowało biuro prasowe stołecznego ratusza. Od poniedziałku PESEL będzie można otrzymać także w urzędach dzielnic.

W samej Warszawie w niedzielę nadano ponad 1,5 tys. numerów PESEL obywatelom Ukrainy

W niedzielę w punkcie na PGE Narodowym w Warszawie nadano obywatelom Ukrainy 1503 numery PESEL. Łącznie w ten weekend wydano ich 2623 – poinformowało biuro prasowe stołecznego ratusza. Od poniedziałku PESEL będzie można otrzymać także w urzędach dzielnic.

W niedzielę punkt na PGE Narodowym był czynny dłużej, od 8 do 17, gdyż – jak wskazano – trzeba było obsłużyć zarówno osoby, które zapisały się w sobotę, jak i przyjąć wnioski z niedzieli od kolejnych chętnych.

Warszawski ratusz podkreśla, że każdy obywatel Ukrainy otrzyma numer PESEL w kolejnych terminach, nie tracąc przy tym zagwarantowanych praw.

W weekend nadawaniem PESEL zajmowało się 60 urzędników oddelegowanych przez ratusz. Wkrótce mają do nich dołączyć urzędnicy administracji rządowej.

W wypełnianiu dokumentów uchodźcom pomagali wolontariusze i tłumacze. Na miejscu można było zrobić bezpłatne, spełniające określone parametry zdjęcia – u fotografów lub w fotobudce. W niedzielę z tej możliwości, zapewnionej przez miasto, skorzystało 468 osób. Dostępne były także kserokopiarki do powielenia koniecznych do złożenia dokumentów. Oczekujący mieli dostęp do wody, a dzieci – kącika zabaw, kredek i malowanek. PGE Narodowy zapewnił też pokój dla matek z małymi dziećmi.

Jak przypomniano, numer PESEL mogą otrzymywać osoby, które w związku z wojną przybyły od 24 lutego br. na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy. Do wniosku należy dołączyć m.in.: wniosek w wersji papierowej złożony osobiście, opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełniony przez wnioskodawcę; dokument potwierdzający tożsamość lub oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o danych osobowych osoby oraz przekroczeniu granicy ukraińsko-polskiej; adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego – do nadania profilu zaufanego i e-tożsamości; fotografię spełniającą określone parametry.

Punkt dla uchodźców znajduje się w pobliżu recepcji głównej stadionu po wschodniej części areny. Od poniedziałku do piątku będzie czynny od 8 do 16. Na błoniach PGE Narodowego jest bezpłatny, ogólnodostępny parking. Za organizację punktu odpowiadają rząd i samorząd warszawski. Funkcję koordynatora placówki pełni miasto stołeczne Warszawa.

Szczegółowe informacje dotyczące działalności punktu można uzyskać w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa pod numerem telefonu 19 115 i na specjalnej stronie w języku ukraińskim https://ua.um.warszawa.pl/.

Od poniedziałku PESEL będzie można otrzymać także w urzędach dzielnic.

Leave a Reply