W przyszłym tygodniu Andrzej Duda spotka się z prezydentami Węgier i Słowenii

Prezydent Andrzej Duda spotka się w przyszłym tygodniu w Warszawie z nową prezydent Węgier Katalin Novak oraz z kończącym swoją kadencję prezydentem Słowenii Borutem Pahorem - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Pałac Prezydencki (fot. KPRP)
Pałac Prezydencki (fot. KPRP)

Prezydent Andrzej Duda spotka się w przyszłym tygodniu w Warszawie z nową prezydent Węgier Katalin Novak oraz z kończącym swoją kadencję prezydentem Słowenii Borutem Pahorem – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Katalin Novak złoży wizytę w Polsce we wtorek 17 maja, Borut Pahor – w piątek 20 maja. Katalin Novak została wybrana przez parlament węgierski na prezydenta 10 marca. Objęła stanowisko szefa państwa 10 maja.

„Wizyta pani prezydent Novak, która jest jej pierwszą wizytą międzynarodową, ma charakter roboczy. Będzie to też pierwsze spotkanie prezydentów obu krajów” – poinformował Kumoch.

„Nie ma co ukrywać, że relacje polsko-węgierskie zdominowała w ostatnich tygodniach tematyka ukraińska. Zachęcamy naszych węgierskich przyjaciół do rewizji ich stanowiska zwłaszcza w sprawie dalszych sankcji wobec Rosji. Uważamy też, że państwa Europy Środkowej powinny akurat w tej sprawie mówić jednym głosem” – podkreślił minister.

Jak zaznaczył, z kolei prezydent Pahor będzie w Polsce by złożyć wizytę pożegnalną przed zakończeniem swojego mandatu. „Słoweńskiego lidera i prezydenta Dudę łączy nie tylko współpraca, ale również osobista przyjaźń. Oba kraje współpracują na rzecz powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę” – zauważył Kumoch.

„To są kolejne spotkania Prezydenta ze współliderami regionu. W ciągu ostatnich kilkunastu dni prezydent spotykał się z prezydentami Czech, Estonii, Litwy, Łotwy i Słowacji, za każdym razem rozmawiając głównie o sposobach pomocy Ukrainie” – dodał prezydencki minister.

Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji. Przyjęcie sankcji wymaga jednomyślności państw Wspólnoty, tymczasem na razie na całkowite embargo na rosyjską ropę gotowych jest zgodzić się tylko około 20 krajów członkowskich.

W UE wyłoniły się dwa obozy państw, które są sceptyczne wobec niektórych elementów propozycji Komisji Europejskiej. W pierwszym najbardziej aktywne są Węgry, które sprzeciwiają się planom nałożenia embarga ze względu na uzależnienie swej gospodarki od rosyjskiego surowca. W tej grupie są też Czechy i Słowacja. UE proponuje tym państwom tymczasowe odroczenie embarga, które w ich przypadku weszłoby w życie w 2024 roku. Jednak takie ustępstwo Unii na razie nie wystarczyło do wypracowania kompromisu.

Leave a Reply