W poniedziałek spotkanie prezydenta z przedstawicielami rządu w sprawie centrów usług społecznych

W poniedziałek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli rządu, m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, odbędzie się spotkanie na temat kontynuacji projektu centrów usług społecznych - poinformowali przedstawiciele Kancelarii Prezydenta.

W poniedziałek spotkanie prezydenta z przedstawicielami rządu w sprawie centrów usług społecznych

W poniedziałek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli rządu, m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, odbędzie się spotkanie na temat kontynuacji projektu centrów usług społecznych – poinformowali przedstawiciele Kancelarii Prezydenta.

„W poniedziałek odbędzie się spotkanie z przedstawicielami rządu, z Ministerstwa Rodziny i nie tylko, w sprawie centrów usług społecznych” – powiedział szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik zauważył w rozmowie z PAP, że projekt centrów realizowany jest obecnie przez kilkadziesiąt samorządów w Polsce. „Ponieważ w decydującą fazę wchodzą uzgodnienia na forum rządu, jeśli chodzi o decyzje kierunkowe, co do wydatkowania środków na sferę społeczną w następnej perspektywie finansowej – czyli 2021-2027 – potrzebne jest takie spotkanie, by porozmawiać ze stroną rządową na temat kontynuacji projektu centrów (…) zainicjowanego przez pana prezydenta” – powiedział Ćwik.

Przypomniał, że ideą centrów jest to, by osoba potrzebująca pomocy w zakresie usług społecznych „nie musiała wędrować z jednej instytucji do drugiej, (…) by w jednym miejscu te wszystkie obszary były skondensowane i aby można było swoje sprawy skutecznie załatwiać”.

Zaznaczył, że realizacja projektu CUS-ów została przewidziana na trzy etapy. „Obecnie trwa pierwszy etap, pilotażowy – zgłaszały się do niego samorządy, które były chętne do tego, by CUS-y u siebie tworzyć. Drugi etap to około roczny okres na taką analizę i ewaluację tego projektu i przygotowanie kampanii promocyjnej, jeśli chodzi o CUS-y. Trzeci etap – działanie na rzecz docelowego rozwiązania, czyli utworzenia centrów i ich funkcjonowanie na terenie całego kraju” – wyliczał.

Według Ćwika, CUS-y będą zasadniczym tematem poniedziałkowych rozmów. „Drugim takim obszarem, o którym będziemy chcieli rozmawiać na części roboczej spotkania, jest ewentualne przygotowanie do prac nad projektem ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami” – powiedział. Zauważył, że to temat, o którym wielokrotnie mówił prezydent. Przypomniał, że zajmowała się nim również prezydencka Rada ds. Społecznych. „Chcielibyśmy tu podjąć pewne działania” – dodał.

Prezydent Duda: Przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej

Ćwik poinformował, że w poniedziałkowym spotkaniu udział weźmie prezydent Andrzej Duda, prezydenccy doradcy, swój udział potwierdziła też minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Z ramienia Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w spotkaniu będzie prawdopodobnie uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, pojawi się również przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii – przekazał ponadto prezydencki minister.

Projekt ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych został zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2020 r.

Leave a Reply