W niedzielę w Białym Miasteczku 2.0 wykonano 1000 darmowych badań i konsultacji

W niedzielę w Białym Miasteczku 2.0 w Warszawie wykonano około 1000 darmowych badań i konsultacji. Gościło w nim ponad 5000 osób - poinformował w niedzielę wieczorem rzecznik prasowy miasteczka Gilbert Kolbe.

W niedzielę w Białym Miasteczku 2.0 wykonano 1000 darmowych badań i konsultacji

W niedzielę w Białym Miasteczku 2.0 w Warszawie wykonano około 1000 darmowych badań i konsultacji. Gościło w nim ponad 5000 osób – poinformował w niedzielę wieczorem rzecznik prasowy miasteczka Gilbert Kolbe.

Białe Miasteczko 2.0 w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozstawiono 11 września, po proteście pracowników ochrony zdrowia. Forma protestu nawiązuje do „białego miasteczka” pielęgniarek założonego w 2007 roku.

„Dziś w #bialemiasteczko gościliśmy ponad 5000 osób! Wykonaliśmy około 1000 darmowych badań i konsultacji! Kolejki były, ale nie takie jak w NFZ. Można? Można! Dziękujemy i zapraszamy jutro!” – napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze magister pielęgniarstwa i rzecznik prasowy Białego Miasteczka 2.0 Gilbert Kolbe.

Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia podał w niedzielę na Facebooku, że wspierał uczestników Maratonu Warszawskiego. „Maratończycy wspierają nas, a my wspieramy ich! W Białe Miasteczko 2.0 Mamy punkt z wodą! Walczymy dla Pacjentów!” – napisano. Podano również, że codziennie jego uczestnicy przygotowują inne aktywności. „Dziś możecie Państwo m.in. nakleić swoje zarzuty do systemu ochrony zdrowia na rakietę oraz opisać swoją historię związaną z OZ w ramach akcji #kartkadlasystemu!” – czytamy we wpisie na Facebooku.

Działalność Białego Miasteczka 2.0 została zawieszona po tragicznej śmierci 94-letniego mężczyzny, do której doszło tydzień temu w sobotę.

W piątek medycy poinformowali o wznowieniu działalności „białego miasteczka”. „+Białe Miasteczko 2.0+ powraca do pierwotnej działalności! Zapraszamy na badania profilaktyczne oraz konsultacje z personelem medycznym!” – napisał wówczas na swoim oficjalnym profilu na Twitterze Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia.

Protestujący w piątek wystosowali pismo do wiceministra zdrowia Piotra Brombera. Po raz kolejny apelują w nim o podanie propozycji i konkretnych zapisów, które mogą być częścią porozumienia.

Komitet poinformował, że czeka na przesłanie materiałów oraz agendy najbliższego spotkania do niedzieli, 26 września do godz. 20.

Pismo w imieniu komitetu podpisali przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok i wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak.

Ostatnie spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia odbyło się w czwartek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie.

Przedstawiciele protestujących medyków nie kryli rozczarowania przebiegiem spotkania. Wskazywali, że ze strony rządu nadal nie padły żadne konkretne propozycje. Mówili też, że ministerstwo gra na zwłokę, a rozmowy są przeciągane.

Z kolei wiceminister zdrowia Piotr Bromber poinformował, że podczas spotkania strona rządowa zaprezentowała perspektywę czasową na lata 2022-2027. „Ustaliliśmy, że te tematy będą kontynuowane w ramach kontaktów roboczych i ustaliliśmy następne terminy spotkań” – poinformował wiceminister. Pytany o datę kolejnego spotkania powiedział, że padła godzina 11.00 we wtorek.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów.

Komitet postuluje także m.in. o zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów komitetu protestacyjnego byłyby ogromne. Kierownictwo MZ zaznacza, że realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie i deklaruje, że chce rozmawiać o wynagrodzeniach i ścieżce ich wzrostu.

We wtorek porozumienie z ministrem zdrowia zawarł Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych i Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ.

Leave a Reply