W miejscowościach przygranicznych montowane są tablice informujące o wprowadzeniu stanu wyjątkowego

Rozpoczęło się montowanie tablic informujących o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. O montażu poinformował na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.

W miejscowościach przygranicznych montowane są tablice informujące o wprowadzeniu stanu wyjątkowego

Rozpoczęło się montowanie tablic informujących o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. O montażu poinformował na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.

„W miejscowościach objętych stanem wyjątkowym na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego montowane są tablice informacyjne” – podał na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała w czwartek, że osoby, które znajdowały się dotąd w Usnarzu Górnym, dziennikarze i wolontariusze w ciągu kilku godzin muszą opuścić teren objęty stanem wyjątkowym. Dodała, że zajmuje się tym policja. Z kolei Podlaska Policja poinformowała PAP, że informacje na temat tych działań przekaże w piątek rzecznik prasowy tej jednostki.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia. Pas obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

O wprowadzenie stanu wyjątkowego okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. W pobliżu Usnarza Górnego koło Krynek (Podlaskie) od trzech tygodni po białoruskiej stronie koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter „wojny hybrydowej”. Usnarz Górny i Krynki są wśród miejscowości, w których od czwartkowego popołudnia obowiązuje stan wyjątkowy.

W województwie podlaskim stan wyjątkowy dotyczy 115 miejscowości na terenie 6 powiatów

  • W powiecie siemiatyckim są to: w gminie Mielnik – Niemirów, Mętna, Tokary i Wilanowo, w gminie Nurzec-Stacja – Klukowicze, Litwinowicze i Wyczółki.
  • W powiecie hajnowskim w gminie Czeremcha – Bobrówka, Zubacze, Piszczatka, Połowce, Stawiszcze, Czeremcha, Wólka Terechowska, Kuzawa, Opaka Duża i Pohulanka; w gminie Kleszczele – Policzna i Biała Straż; w gminie Dubicze Cerkiewne – Wojnówka, Starzyna, Górny Gród, Klakowo, Krugłe i Wygon; w gminie Hajnówka – Wierzchowskie; w gminie Białowieża – Podolany, Białowieża i Zastawa Krzyże; w gminie Narewka – Gruszki, Stare Masiewo, Masiewo Nowe i Babia Góra.
  • W powiecie białostockim w gminie Michałowo – Brzezina, Cisówka, Zaleszany, Nowosad, Jałówka, Kondratki, Gonczary, Kituryki, Dublany i Kolonia Mostowlany; w gminie Gródek – Mostowlany, Zielona, Zubry, Świsłoczany, Gobiaty, Narejki, Bobrowniki, Jaryłówka i Chomontowce.
  • W powiecie sokólskim w gminie Krynki – Rudaki, Łosiniany, Kruszyniany, Ozierany Wielkie, Białogorce, Ozierany Małe, Kundzicze Trejgle, Łapicze, Krynki, Krynki miasto i Jurowlany; gmina Szudziałowo – Pierożki, Grzybowszczyzna, Harkawicze, Usnarz Górny, Babiki, Minkowce, Zubrzyca Mała, Miszkiniki, Zubrzyca Wielka i Wojnowce;  w gminie Sokółka – Nomiki i Zaśpicze; w gminie Kuźnica – Biliminy i Palestyna, Klimówka, Szymaki, Czepiele, Tołcze, Parczowce, Nowodziel, Czuprynowo, Kuźnica, Kowale Kolonia, Chreptowce, Wojnowce, Kowale, Saczkowce, Kuścińce-Wołyńce i Zajzdra; w gminie Sidra – Pohorany i Krzysztoforowo; w gminie Nowy Dwór – Chworościany, Nowy Dwór, Rogacze, Jaginty i Chorużowce.
  • W powiecie augustowskim w gminie Lipsk – Dolinczany, Lipszczany, Rygałówka, Rakowicze, Siółko, Lichosielce, Kopczany, Bartniki, Stare Leśne Bohatery, Nowe Leśne Bohatery, Wołkusz i Lubinowo; w gminie Płaska – Gruszki, Rudawka i Rygol.
  • W powiecie sejneńskim w gminie Giby – Muły i Dworczysko.

W województwie lubelskim stan wyjątkowy obejmuje 68 miejscowości w dwóch powiatach

  • W powiecie włodawskim w gminie Włodawa – Sobibór, Orchówek, Włodawa I i II, Suszno, Szuminka, Różanka i Stawki; w gminie Hanna – Pawluki, Dołhobrody, Hanna, Kuzawka i Janówka.
  • W powiecie bialskim są to następujące miejscowości: w gminie Sławatycze – Kuzawa Kolonia, Sławatycze, Mościce Dolne, Liszna, Nowosiółki, Terebiski, Jabłeczna i Parośla Pniski; w gminie Kodeń – Szostaki, Zabłocie, Zabłocie Kolonia, Zalewsze, Kodeń I, II i III, Elżbiecin, Zahacie, Okczyn i Kostomłoty; w gminie Terespol – Murawiec-Żuki, Kołpin Ogrodniki, Dobratycze Kolonia, Lebiedziew, Michalków, Polatycze, Błotków, Terespol, Łobaczew Mały, Lechuty Małe, Samowicze, Kukuryki, Kuzawka, Neple, Starzynka, Krzyczew, Bohukały i Łęgi; w gminie Zalesie – Mokrany Stare i Mokrany Nowe; w gminie Rokitno – Pratulin, Zaczopki i Derło; w gminie Janów Podlaski – Woroblin, Ostrów, Janów Podlaski Wygoda, Werchliś, Janów Podlaski Wieś, Stary Pawłów, Stare Buczyce, Bubel Granna, Bubel Łukowiska i Stary Bubel; w gminie Konstantynów – Konstantynów Wieś, Antolin i Gnojno.
  • Stan wyjątkowy w konkretnych miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego został wprowadzony w czwartek po południu decyzją prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, gdyż – według rządu – spełnione są dwie z trzech możliwych przesłanek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, tj. zagrożenia bezpieczeństwa obywateli oraz zagrożenia porządku publicznego.

Leave a Reply