W Dębinkach powstanie pierwsze w Polsce Muzeum Cypriana Kamila Norwida

Trwa Rok Norwida, a my przekazujemy dobre wieści. Kształtów nabierają prace nad projektem utworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Cypriana Kamila Norwida. Jego siedzibą ma się stać pałac w Dębinkach koło Wyszkowa - poinformowano na Twitterze Instytutu Książki (IK).

W Dębinkach powstanie pierwsze w Polsce Muzeum Cypriana Kamila Norwida

Trwa Rok Norwida, a my przekazujemy dobre wieści. Kształtów nabierają prace nad projektem utworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Cypriana Kamila Norwida. Jego siedzibą ma się stać pałac w Dębinkach koło Wyszkowa – poinformowano na Twitterze Instytutu Książki (IK).

Jak wyjaśniono, „w projekt zaangażowane są powiat wyszkowski, gmina Zabrodzie, Fundacja Museion Norwid, a partnerem będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKDNiS)”.

„Podjęcie uchwały w sprawie powołania muzeum zapowiedział na najbliższe dni przewodniczący Rady Powiatu Wyszkowskiego Waldemar Sobczak. Podobne uchwały mają podjąć Rada Gminy Zabrodzie i zarząd Fundacji Norwida. Na dokumenty, służące podpisaniu umowy intencyjnej o współpracy, czeka MKDNiS” – czytamy na stronie IK.

Przypomniano, że „18 sierpnia rada powiatu wyszkowskiego podjęła uchwałę o przeznaczeniu po 30 tys. zł przez najbliższe trzy lata na projekt utworzenia muzeum oraz promocję postaci i twórczości Cypriana Kamila Norwida”. „W latach 2022-24 po 30 tys. zł rocznie na ten cel mają przeznaczyć także gmina Zabrodzie i Fundacja Cypriana Norwida” – zaznaczono.

„25 sierpnia w pałacu w Dębinkach odbędzie się sesja rady gminy Zabrodzie, która ma podjąć uchwałę w sprawie utworzenia i prowadzenia – jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach, gdzie artysta spędził lata dzieciństwa, kiedy po śmierci rodziców trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela majątku Dębinki” – napisano. „Tu także autor +Promethidiona+ wracał w latach młodości i przed wyjazdem zagranicę” – dodano.

Jak wyjaśniono, „od kilku lat opiekę nad obiektem prowadzi Fundacja Museion Norwid, której głównym celem jest doprowadzenie do utworzenia w tym miejscu pierwszego w kraju muzeum poświęconemu Norwidowi”.

Przypomniano, że Pałac w Dębinkach zbudował w pierwszej połowie XVII w. Jan Renard, podstoli nurski, pułkownik gwardii królewskiej, który otrzymał wieś Dębinki od króla Augusta II za wierną służbę. „Fakt ten poświadcza tablica z czarnego marmuru, wmurowana nad kominkiem” – napisano.

„Jest to budowla klasycystyczna, parterowa z piętrową częścią środkową wysuniętą przed fasadę. Od frontu posiada portyk o czterech kolumnach toskańskich, dźwigających szerokie belkowania i trójkątny szczyt. Od ogrodu na ryzalicie pod oknami płyciny z dekoracją roślinną. W otoczeniu pałacu znajdują się także dwie murowane oficyny dworskie” – czytamy na stronie IK.

Przypomniano, że „po śmierci matki Cyprian Kamil Norwid trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela Dębinek”, a w Dębinkach „on jak i jego rodzeństwo spędzali wiele czasu”.

„Podczas II wojny światowej pałac dawał schronienie partyzantom, żołnierzom AK i powstańcom warszawskim. Po wojnie został odbudowany, przez wiele lat funkcjonował tu dom dziecka, dziś pałac jest w posiadaniu samorządu powiatu wyszkowskiego” – zaznaczono.

Wyjaśniono, że „obok Norwidów z Dębinkami łączą się inne znane nazwiska polskiej kultury”. „Dwór często odwiedzali artyści związani z cyganerią warszawską: Roman Zmorski, Oskar Kolberg i Teofil Lenartowicz. W okresie międzywojennym przebywał tu jako korepetytor Jarosław Iwaszkiewicz” – napisano w informacji.

Leave a Reply