W czwartek prezydent Duda powoła Radę ds. Młodzieży

Prezydent Andrzej Duda powoła w czwartek Radę ds. Młodzieży; do jej głównych zadań należeć będzie m.in. opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących spraw młodzieży - powiedział prezydencki doradca Łukasz Rzepecki.

W czwartek prezydent Duda powoła Radę ds. Młodzieży

Prezydent Andrzej Duda powoła w czwartek Radę ds. Młodzieży; do jej głównych zadań należeć będzie m.in. opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących spraw młodzieży – powiedział prezydencki doradca Łukasz Rzepecki.

Prezydencki doradca wskazywał, że powołanie Rady ds. Młodzieży, to „następny krok służący wzmocnieniu głosu młodych ludzi w Pałacu Prezydenckim”. „To pierwsze w historii ciało doradcze skupione wokół prezydenta, służące wzmocnieniu debaty na temat spraw poświęconych młodzieży” – zauważył.

Jak przekazał, do głównych zadań Rady należeć będzie m.in. analizowanie aktualnej sytuacji i prowadzonych działań publicznych, dotyczących spraw młodzieży, przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta, tworzenie forum debaty i dialogu społecznego, dotyczącego spraw młodzieży oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych, dotyczące spraw młodzieży.

Gremium ma również – kontynuował Rzepecki – wspierać działania prezydenta w zakresie współpracy z młodzieżowymi organizacjami obywatelskimi, instytucjami rządowymi i samorządowymi, a także „prowadzić debatę strategiczną i formułować generalne wnioski dotyczące spraw młodzieży”.

Rzepecki przekazał, że w skład Rady wejdą m.in. przedstawiciele młodzieżowych rad, organizacji studenckich oraz klimatycznych.

Powołanie rady

Uroczystość powołania Rady odbędzie się w czwartek w południe w Pałacu Prezydenckim. Po uroczystości z udziałem prezydenta odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady poświęcone m.in. ustaleniu harmonogramu prac Rady oraz dyskusji pt. „Młodzi wobec wyzwań przyszłości”.

„Powołanie Rady ds. Młodzieży było zapowiadane już od pewnego czasu i stanowi zwieńczenie trwających ponad rok konsultacji społecznych z cyklu +Młodzi w Pałacu+” – powiedział PAP Rzepecki, który – jako prezydencki doradca ds. młodzieży – odpowiadał za prowadzenie konsultacji.

Jak zauważył, podczas spotkań „ponad 160 środowisk młodzieżowych zgłosiło swoje uwagi, problemy oraz rekomendacje związane z obszarem polityki młodzieżowej w naszym kraju i nie tylko”.

Rada ds. Młodzieży to kolejne prezydenckie gremium, które będzie funkcjonowało w ramach Narodowej Rady Rozwoju; wcześniej Andrzej Duda powołał m.in. Radę ds. Ochrony Zdrowia, Radę ds. Społecznych oraz Radę ds. Wsi i Rolnictwa

Leave a Reply