W czwartek prezydent Andrzej Duda spotka się z wiceprezydent USA oraz z premierem Kanady

Potwierdzenie jedności NATO wobec rosyjskiej agresji, pomoc Ukrainie oraz kwestia ewentualnego przekazania polskich myśliwców MiG-29 - to główne tematy czwartkowego spotkania w Warszawie prezydenta Andrzeja Dudy z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Tego dnia prezydent Duda spotka się też z premierem Kanady Justinem Trudeau. Rozmowy będą dotyczyć kwestii umacniania jedności NATO wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i pomoc w przyjmowaniu uchodźców z tego kraju.

W czwartek prezydent Andrzej Duda spotka się z wiceprezydent USA oraz z premierem Kanady

Potwierdzenie jedności NATO wobec rosyjskiej agresji, pomoc Ukrainie oraz kwestia ewentualnego przekazania polskich myśliwców MiG-29 – to główne tematy czwartkowego spotkania w Warszawie prezydenta Andrzeja Dudy z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Tego dnia prezydent Duda spotka się też z premierem Kanady Justinem Trudeau. Rozmowy będą dotyczyć kwestii umacniania jedności NATO wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i pomoc w przyjmowaniu uchodźców z tego kraju.

Zgodnie z programem udostępnionym przez Kancelarię Prezydenta, spotkanie rozpocznie się o godz. 10.50 w Belwederze. Zaplanowano rozmowy w cztery oczy prezydenta Dudy i wiceprezydent Harris oraz rozmowy plenarne delegacji. Na godz. 12.20 zapowiedziano konferencję prasową.

„Pani wiceprezydent Harris reprezentuje najważniejsze państwo Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jej wizyta ma przede wszystkim potwierdzić jedność NATO wobec agresji Rosji na Ukrainę” – powiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Prezydencki minister podkreślił, że celem wizyty jest także wyjaśnienie kwestii przekazania Ukrainie polskich myśliwców MiG-29. Omówiony ma zostać także temat udzielenia wsparcia finansowego na pomoc humanitarną dla uchodźców.

Wizyta premiera Kanady w Polsce

Jak podała Kancelaria Prezydenta, spotkanie Andrzeja Dudy z premierem Kanady rozpocznie się od rozmowy w cztery oczy o godz. 15 w Pałacu Prezydenckim. Następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji. Na godz. 16.00 zaplanowano konferencję prasową.

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot zwracał uwagę, że Kanada jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a wizyta jej premiera w Polsce ma na celu potwierdzenie jedności NATO wobec agresji Rosji na Ukrainę

Wskazywał także, że Kanada zadeklarowała duże wsparcie jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców ukraińskich, co – jak mówił – wynika faktu, że w Kanadzie mieszka liczna mniejszość ukraińska. Konkretne liczby – dodał – będą przedmiotem ustaleń Dudy i Trudeau.

Omówiona zostanie także kwestia wsparcia finansowego pomocy humanitarnej dla uchodźców.

Leave a Reply