Von der Leyen: UE szuka sposobów na wykorzystanie majątków rosyjskich oligarchów do odbudowy Ukrainy

Unia Europejska szuka sposobów na wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w telewizji ZDF. Zaproponowała jednocześnie, by przyszłą pomoc dla Ukrainy powiązać z reformami w tym kraju.

Ursula von der Leyen. Fot. STEPHANIE LECOCQ PAP/EPA
Ursula von der Leyen. Fot. STEPHANIE LECOCQ PAP/EPA

Unia Europejska szuka sposobów na wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w telewizji ZDF. Zaproponowała jednocześnie, by przyszłą pomoc dla Ukrainy powiązać z reformami w tym kraju.

„Nasi prawnicy intensywnie pracują nad znalezieniem możliwych sposobów wykorzystania zamrożonych aktywów oligarchów do odbudowy Ukrainy. Myślę, że Rosja również powinna wnieść swój wkład” – powiedziała w czwartek wieczorem von der Leyen w programie stacji ZDF „maybrit illner”.

„W każdym razie my także będziemy musieli współfinansować odbudowę Ukrainy” – podkreśliła szefowa KE i dodała: „TAK dla inwestycji, ale jednocześnie konieczne są (na Ukrainie) reformy, na przykład w kierunku walki z korupcją i odbudowy praworządności (…) Tego chce także Ukraina i rozmawiałam o tym w czwartek z prezydentem Zełenskim”.

Ukraina chce szybkiego wejścia do UE i złożyła już stosowny wniosek. Jak zauważa agencja dpa, proces akcesji do UE trwa zazwyczaj wiele lat i jego przyspieszenia w przypadku Ukrainy nie chcą prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Von der Leyen podkreśliła, że w przypadku Ukrainy wszystko zależy od rozwoju tego kraju, od tego, „jak realizować będzie reformy i jak pozbędzie się własnych oligarchów”.

Leave a Reply